Çumra-Karadağ arasının fiziki coğrafya etüdü
Geomorphological etude of the area, placed between Çumra and Karadağ
- Tez No: 43663
- Danışmanlar: PROF.DR. AKİF AKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Çalışma sahası, İç Anadolu Bölgesi'nin Konya bölümünde yer alır. İnceleme alanının başlıca morfolojik ünitelerini, kuaterner gölünün kalıntıları olan Hotamış gölü ve Acıgöl, dalgalı ova tabanı ve dağlık yamaçlar teşkil etmektedir. Jeolojik açıdan en altta Kretase yaşlı ofıyolitik seriler onun üstünde Miosen Pliosen yaşlı andezit, dasit ve tüflerden oluşan Karadağ üyesi ve kireçtaşı, marn, konglameralardan oluşan Bozkır formasyonu yer almaktadır. Miosen ve Pliosen formasyonlarının kalınlığı Konya-Çumra havzasında 250 m. 'ye ulaşır. Bu birimlerin üzerine tamamen sedimanter oluşuklardan Pleistosen yaşlı yerel formasyonlar, yanal geçişli olarak gelmektedir. (Çumra, Okçu, Arıkören vs. gibi). En üstte ise Holosen yaşlı Çarşamba formasyonu yer alır (MTA Raporu 1992). Yörede Orta Anadolu'nun Karasal iklimi hakimdir. Kışlar kar yağışlı ve soğuk yazları da sıcak ve kurak geçer. 21 yıllık rasat verilerine göre ortalama sıcaklık 10.8 °C, minimum sıcaklık 4.6 °C, maksimum sıcaklık değeri ise 17.4 °C'dir. Yıllık ortalama yağış miktarı 318.3 mm.'dir. Nisbi nem değeri ise ortalama %66'dır. Bitki örtüsü step formasyonlarıdır. Saha yeraltı suları açısından Türkiye'nin sayılı ovalarından birisidir; % 90 itibarıyla tarımda yeraltı suları ve Çarşamba suyundan yararlanılır. Çalışma sahasında bulunan yerleşim yerlerinde kooperatifleşerek yeraltı suyu derin kuyuları açılmış olup, bunda yeterli başarı sağlanmıştır. Araştırma sahasında görülen toprak çeşitleri; Alüvyonlar; Kahverengi, kırmızı kahverengi, hidromorfık alüvyonlarla, regosal topraklar olarak sıralanır. Bu topraklar I. ve VIII. sınıflar arasında yeralır. Bölgenin gelir ve geçim kaynaklan tarım ve hayvancılıktır. VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Study site is located in Konya section of the Central Anatolia. Principle geomorphological features of the area are Hotamış and Acıgöl lakes, which are the remainders of the Kuaterner lake, undulate floor of plain and hillslopes. Geologically the base of the area is Kretesa aged ofiolitic series. Miosen and Pliosen aged Karadağ formation, comprises andesit, dasit and tufa and Bozkır formation contains calciumcarbonade, marn and conglemeras take place on the ofiolitic series (M.T.A. Report, 1992). Climate of the area is continental which is mainly dominant in the central Anatolia. Snowy and very cold in winter and very hot and dry in summer. Mean air temperature is 10.8 °C, minimum and maximum air temperatures are 4.6 °C and 17.4 °C respectively for a period of 21 years observation. Mean annual rainfall is 318.3 mm and relative humidity is also 66 %. Vegetation of the area is generally steppe formations. Trees are not common. The area is one of the most significant plain of Türkiye for underground water resource. It is profited from underground water and Çarşamba stream for irrigation up to 90 %. Water wells, dug by local cooperatives, are also another water supply for settlements in the area. Common soil types are alluvions, brown and red-brown soils, hidromorphic alluvions and regosal soils. These fall between 3* and 8th classes according to international soil (efficiency) scale. Agriculture and animal-stocking are the main income sources in the study area. vin