Türkiye'nin coğrafi konumu ve uluslararası doğal gaz ticareti; fırsatlar, imkanlar
Turkey's geographic position and its international natural gas trading; opportunities and chances
- Tez No: 414505
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Uluslararası doğal gaz ticaretinin incelendiği bu çalışmada, Türkiye'nin coğrafi konumu sayesindeki ticari kazanımları araştırılmıştır. Uluslararası doğal gaz ticaretinde en cazip taşıma yolu olan doğal gaz boru hatları, büyük bir öneme sahiptir. Doğal gaz kaynaklarına sahip ülkelerle, dünyanın en büyük pazarı arasında doğal bir koridor görevi gören Türkiye, doğal gaz HUB olmayı hedeflemektedir. Coğrafi olarak büyük avantajlara sahip olmanın yanında sorunların hiç azalmayacağı bir enerji diplomasinin de içinde olacaktır. Sürdürülebilir ekonomik büyüme, ülkelerin enerji güvenliğine bağlı olduğundan; Doğu Akdeniz, Kıbrıs, Orta Doğu ve Kafkaslardaki enerji diplomasine ve ticaretine en fazla önem verilmesi gereken dönemde bulunuyoruz. TANAP, devamında da TAP doğal gaz boru hatları ile Türkiye, Azerbaycan, Türkmenistan çok ciddi kazanımlar elde edecektir. Doğu Akdeniz'de üretimi planlanan doğal gazın ve diğer boru hatlarının incelendiği bu çalışmada Türkiye'nin avantajları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine Turkey's case in the international trade of natural gas, and to elaborate on its chances and advantages emanating from its privileged geographical location between the largest production and consumption areas in the world. The actual situation of production and international trade of natural gas in today's world is the main focus of the first chapter where the issue is discussed through related statistical data. As the most attractive transporting means in the international gas trade, natural gas piping systems have a great importance. This fact places the existing and newly developed gas transmission projects in the center of nowadays' geostrategic debates. The second chapter examines various projects such as TAP or TANAP, which are being developed for the Black Sea and Anatolia regions, and piping systems projects for the East Mediterranean and Cyprus. Also, Turkey's perspective for and ambition of being a natural gas“hub”are debated in the same chapter. Finally, issues related to energy security and energy policies are handled in the third chapter.