Türkiye ve Rusya Federasyonu arasındaki doğal gaz ilişkilerinin bağımlılık ve karşılıklı bağımlılık teorileri çerçevesinde incelenmesi
Analyzing of natural gas relations between Turkey and Russian Federastion within the framework of dependency and interdependency theories
- Tez No: 637916
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE İREM YAPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Enerji, antik çağlardan günümüze ekonomik faaliyetlerin yürütülebilmesindeki esas güçtür ve fosil yakıtların keşfedilmesi ile bu kaynaklar birincil enerji kaynakları haline gelmiştir. Sanayiden ulaşıma her alanda bu kaynaklara duyulan ihtiyaç, devletlerin de enerji hedefli politikalar yürütmesine neden olmuştur. Türkiye, sahip olduğu doğal kaynakların enerji ihtiyacını karşılayamaması sebebiyle, enerji ithalatı yapan bir ülkedir. Özellikle doğal gaz alanındaki ticareti Türkiye'nin gerek ekonomi gerekse dış politika kararlarını etkilemektedir. Bu doğrultuda Rusya Federasyonu sahip olduğu zengin doğal gaz kaynakları ve Türkiye'ye yakın coğrafi konumu ile Türkiye'nin doğal gaz ticaretinde önemli bir rol oynamaktadır. Türkiye'nin Rusya Federasyonu ile yürütmüş olduğu ilişkilerin temelinde doğal gaz ticareti yer almaktadır. Toplam doğal gaz ticaretinin yaklaşık yarısından fazlasını Rusya Federasyonu ile gerçekleştiren Türkiye açısından, Rus gazına bağımlılık meselesi her zaman gündeme gelen bir konu olmuştur. Bu soruna bağlı olarak ikili ilişkilerdeki doğal gaz unsurunun teorik yaklaşımlar bağlamında açıklanması gerekmektedir. Çalışmanın amacı, taraflar arasındaki doğal gaz ticaretini bağımlılık ve karşılıklı bağımlılık yaklaşımları çerçevesinde açıklayarak, sürekli gündeme gelen bu meseleyi aydınlatabilmektir.
Özet (Çeviri)
Energy is the main power in carrying out economic activities since antiquity, and with the discovery of fossil fuels, these sources have become primary sources of energy. The need for these resources in all areas from industry to transportation has also caused the states to carry out energy-targeted policies. Turkey is a country that imports energy since the it's natural resources couldn't supply it's energy needs. Turkey's trade especially on natural gas field, affect it's the economy and foreign policy decisions. • In this regard, the Russian Federation plays an important role in the natural gas trade with its rich natural gas resources and its geographical location close to Turkey. Turkey and Russian Federation relations has conducted on the basis of natural gas trading. Dependency of Russian natural gas has always become a current issue for Turkey, which imports nealrly more than half of its total natural gas from Russian Federation Depending on this issue, the natural gas role in bilateral relations should be explained in the context of theoretical approaches. The purpose of the study is to explain the natural gas trade between the parties within the framework of dependency and interdependence approaches, and also to be able to enlighten this issue that is constantly coming up.