The scent of the beloved's hair in Divan poetry
Divan şiirinde sevgilinin saçının kokusu
  1. Tez No: 414520
  2. Yazar: MUHAMMET ALİ DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA TOSKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez on dört ve on beşinci yüzyıl divan şiirinde sevgilinin saçının kokusu konusunu hem şekil hem de muhteva açısından ele almayı, şairlerin hangi kelime ve tamlama-ları tercih ettiklerini, saçın kokusu açısından âşığın üzerinde yarattığı etkiyi ve saçın koku-sunu âşığa ileten sabâ rüzgârının işlevini izlemeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda 14 divan şairinin divanı ile bir nazire kitabı taranmıştır. Saçın kokusuyla ilgili yaklaşık 1000 beyit tez çalışması için tasnif edilip saçın kokusu için kullanılan kelimelerle sevgilinin saçının kokusu için benzetme unsuru olarak kullanılan maddeler, çiçekler şekil açısından incelenmiştir. Ayrıca saçın kokusunun âşığa olan etkileri ile saçın kokusunun kişileştirilmesi aracılığıyla âşıklık hali gösteren sabâ, kimi maddeler ve çiçeklere olan etkileri de ele alınmıştır. Diğer taraftan; saçın kokusunu âşığa taşıyan sabâ rüzgârının kokusunun kaynağına, saç ile olan ilişkisine ve kokusuyla güzel kokulu kıldığı yerlere değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis researches the subject of the scent of the beloved's hair in Divan Poetry in the fourteenth and fifteenth centuries in terms of form and content. It explains the words and phrases that divan poets prefer to use in the context of the scent of the beloved's hair. The other issues of the thesis are the impact of the beloved's hair on the lover and the functions of sabâ (gentle breeze), which transfers the scent of the beloved's hair to the lover. For this subject, at the beginning, 14 divan books and one nazire book were read in order to collect couplets which are related to the scent of the beloved's hair. Around 1000 couplets have been found and categorized according to words related to the beloved's hair and the materials and flowers for the scent of the beloved's hair as a metaphor have been examined in terms of form. Additionally, this thesis addresses the impact of the scent of the beloved's hair on the lover; and also the effects of sabâ, some materials and flowers which display the attributes of lover by way of personification. What is more, it also discusses the source of the scent of sabâ, the relationship of sabâ to the beloved's hair and the places where sabâ creates good smell.