Kur'ân'da Yahudilerin karakteristik özellikleri ve günümüz Müslümanlarına yansımaları
The characteristic features of the Jews and their reflections on today's Muslims
  1. Tez No: 906772
  2. Yazar: AYŞE CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SOYSALDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
İlahi kitap ile ilk muhatap olan kavim Yahudilerdir. Semavi üç dinden en eskisi olan Yahudilik ve son ilâhî din olan İslâmiyet aynı coğrafyada ortaya çıkmış, Yahudi kutsal kitabı ahdi atiğin tahrif edilmiş olmasına rağmen birtakım benzerlikler taşıyan iki dindir. İslâmiyet'in ilk yıllarında gerek coğrafi olarak yakın olmaları gerek ehl-i kitaptan olmaları gerekse Müslümanlara karşı hak olmayanı dayatmaya çalışmaları açısından Yahudiler ve Müslümanlar etkileşim halinde olmuşlar bunun bir sonucu olarak da Kur'ân-ı Kerîm'de Yahudilerden pek çok kez bahsedilmiştir. Bazı âyetlerde bizzat Yahudiler muhatap alınmış onlara öğüt ve uyarılar yapılmış ise de çoğu zaman onların yanlışlarından bahsedilmiş Müslümanlar Yahudilere karşı uyarılmış ve Yahudilerin yapmış oldukları yanlışlara düşmemeleri konusunda ikaz edilmiştir. Gönderilmiş en eski din olma sebebiyle Yahudiler zaman içerisinde davranışlarını sağlamlaştırmış yaşadıkları olaylar sonucu diğer insanlara karşı tavırlarını netleştirmiş ve davranışlarını bir karakter haline getirmişlerdir. Yahudilerin kendilerini Tanrı'nın sevgili kulları olarak tanımlamaları ve zaman içerisinde tüm dünyada etkin güç olmaya başlamaları, sayılarının az olmasına rağmen kendilerine taraftar bulup isteklerini diğer insanlar üzerinden de yaptırmayı başarabilmeleri, çoğu zaman kendilerini diğer insanlardan üstün görmeleri sebebiyle ayrıcalıklı bir dünya hayatı yaşamayı istemeleri ve ayrıcalıklı olarak ahiret hayatı sürdüreceklerini iddia etmeleri, Kur'ân'da ise bu iddialarının tam tersine lanetli bir kavim olarak adlandırılmaları Yahudileri ve onların Kur'ân bağlamında karakterlerinin tanımlanması bunun neticesinde de yüce Allah'ın uygun görmeyip eleştirdiği davranışlardan Müslümanların uzak durabilmesini sağlayabilmek için Yahudilerin tipolojisinin kapsamlı bir şekilde incelenmesinin bir ihtiyaç olduğu ortadadır. Bu çalışma da Yahudilerin eleştirilme nedenleri, Müslümanların Yahudilerin ikaz edildikleri yanlış davranışları bilmeleri ve uzak durulabilmeleri için bu yanlışlar, Yahudilerin karakteristik özellikleri, Yahudi tipolojisi Kur'ân-ı Kerîm'den yararlanılarak ortaya konmaya çalışılmıştır. Günümüzde kurulmuş dünya düzeni ya da insanların heva ve hevesleri gibi etkenler sonucu Kur'ân'da Yahudilerin eleştirilen davranışları Müslümanların pek çoğunda görüldüğü belirlenmiş, yaşamlarına yansımaları ortaya konmuştur. Kur'ân'ın İslâm toplumunu şekillendiren ve yönlendiren yaşam tarzını belirleyen en temel kaynak olması sebebiyle âyetler bağlamında yüce yaratıcının özelde Yahudiler genelde de tüm insanlar için tenkit ve ikaz ettiği davranışlar incelenmiş, günümüzde Müslümanlarda görülen etkileri ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The first people who came into contact with the divine book were the Jews. Judaism, the oldest of the three heavenly religions, and Islam, the last divine religion, emerged in the same geography and are two religions that share some similarities despite the fact that the Jewish holy book covenant was distorted. In the early years of Islam, Jews and Muslims interacted in terms of being geographically close, being from the People of the Book, and trying to impose injustice on Muslims, and as a result, Jews were mentioned many times in the Holy Quran. In some verses, the Jews themselves were addressed and advice and warnings were given to them, but most of the time, their mistakes were mentioned, Muslims were warned against the Jews and warned not to fall into the mistakes made by the Jews. Being the oldest religion sent, Jews have strengthened their behavior over time, clarified their attitudes towards other people as a result of the events they have experienced, and turned their behavior into a character. The Jews defined themselves as God's beloved servants and over time began to become an active power all over the world, despite their small numbers, they managed to find supporters and get their wishes done through other people, they often saw themselves as superior to other people, so they wanted to live a privileged life in this world and became privileged. Claiming that they will continue life in the afterlife, and on the contrary to these claims, they are called a cursed people in the Quran. Jews and their characters are defined in the context of the Quran. As a result, a comprehensive examination of the typology of the Jews is necessary in order to enable us to stay away from the behaviors that our Lord does not find appropriate and criticizes. It is obvious that there is a need. In this study, the reasons why Jews are criticized, these mistakes, the characteristic features of Jews, and Jewish typology have been tried to be revealed by using the Holy Quran, so that Muslims can know the wrong behaviors that Jews are warned about and stay away from. As a result of factors such as the world order established today or people's whims and desires, it has been determined that the behaviors criticized by the Jews in the Quran are seen in most Muslims, and their reflections on their lives have been revealed. Since the Quran is the most fundamental source that determines the lifestyle that shapes and directs the Islamic society, the behaviors that the Almighty Creator criticized and warned for the Jews in particular and for all people in general were examined in the context of the verses, and the effects seen on Muslims today were tried to be revealed.