'Ay'ı Yere İndirmek' ya da 'Diana ile Rapsodi' [Film (VHS video kaset)]
- Tez No: 61953
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER SAYDAM UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
ÖZET Film, koridor boyunca yürüyen bir kadın ile başlar.Burası bir hastahane koridorudur. Yürüyüşü boyunca kadının gözü önüne küçük bir kız çocuğu ve kendisinin gençliği gelir.Burada görülenler annenin flashbackleridir. En sonunda bir odanın kapısını açar ve anlam veremediğimiz bir şekilde,bir an,onu başka bir kostüm ve mekanda görürüz. Ve sonra hastahane odası olduğu anlaşılan bir odaya girerek kızını arar. Kızı,genç bir kız olan Eda'dır. O,odada kendisine huzurlu bir dünya yaratmış ve annesinin bunu bozmasını istememektedir. Dünyasındaki kuş seslerini dinlerken annesi onu anlamamaktadır. Eda babasını sorar. Ancak aldığı cevap hep aynıdır.Tıpkı çocukluğundaki gibi.... Babası yine uzakta ve çok meşguldür. Dadısını hatırlar Eda.Çocukluğunda onunla ilgilenen,zaman geçiren tek kişiyi... Onu çok seviyordur ama artık dadısı yoktur. Kendisini yalnız hisseden Eda,zaman zaman geçmişe dönerek,çocukluğunda yaşadığı olayları hatırlar.Annesinin katılığını,mükemmelliyetçiliğini,dadısının sevgi ve şevkatini, babasının yokluğunu..Birden,dadısının ay hakkında -VI-anlattığı hikayeyi anımsar. Ay hep uzaktadır,babası gibi... Ve özlem duyduğu babası gibi güzeldir de. Bir gün dadısı ona, mitolojiden Ay Tanrıçası Diana ile ilgili bir öykü okur.Diana da çok güzel biridir.O Ay Tanrıçasıdır.Üstelik Diana'nın annesi saçlarını toplamıyordur'. Saçı sürekli toplanmak istenen küçük Eda,Diana ile özdeşleşmeye başlar.Ancak annesi bunu anlamaz.Zaten annesi küçük Eda'yı dinlemez bile.Dışarıda çocuklarla oynamasına,kırmızı kadife güllere dokunmasına izin vermez.Anneye göre kızı bir hanımefendidir ve öyle de yetişmelidir.Uslu ve tertipli olmalıdır.Başında kitaplarla yürüyebilmeli,bale yapabilmeli ve piyano da çalabilmelidir. Oysa Eda tüm bunlar için sadece altı yaşındadır. Genç Eda tüm bunları hatırladıkça hastahane odasında giderek artan bir tansiyonla kendisini kaybetmeye ve şizofrenik davranmaya başlar. Annesi ise hala onu anlamamaktadır. Küçük Eda,bir gün yine dadısından Diana'nın hikayesini ister.Bu hikayede Diana,istemeden sevgilisi Orion'u öldürür. Küçük Eda bundan çok etkilenmiştir. Eda büyüyüp alımlı bir genç kız olduğunda,ailesi onun için çizdiği gelecekte Servet Bey'in oğlu ile evlenmesini ister. Oysa aile içi -vn-iletişimsizlik hat safhadadır.Çünkü Eda'nın gizli bir sevgilisi vardır. Orhan,Eda'nın ihtiyaç duyduğu, dadısının yokluğundan beri hasret kaldığı sevgi timsalidir. Yani Orhan,Eda için herşeydir. Sanatçı olan Orhan asi ve başına buyruk bir gençliği temsil eder. Bir akşam Eda'nın anne ve babası Servet Bey'in davetine giderler. Anne, Eda'yı götürmek istese de,onu ikna etmeyi başaramaz. Diana'nın sadece Orion'u sevmesi gibi Eda da tüm kalbiyle Orhan'a bağlıdır. Anne ve babası evde yokken Orhan arar. Eda çok sevinir. Ancak Orhan,istekleri sınır tanımayan bir gençtir. Saat on iki de olsa Eda'dan yanma gelmesini ister. Eda da onunla görüşmek istemektedir. Ancak,yine de bu saatte gidemeyeceğini, çünkü anne ve babasının birazdan eve geleceğini söyler. Eda bu ilişkiyi riske atmak istememektedir. Ancak Orhan durumu anlamaz ve ısrar eder.Eda,yarın görüşmeyi teklif etse de Orhan kabul etmez.Eda zor durumdadır. Onu anladığım sandığı tek kişi de onu anlamamaktadır. Hayatta bağlanacağı biç bir şey kalmamıştır. Umutsuzca Orhan'a ısrar etmemesi için yalvarsa da fayda etmez. Orhan telefonda“Ya gelirsin,ya da bu ilişki biter”diyerek Eda' ya hiç bir şans tanımaz ve“Bu aşkı bitiren sensin.”diyerek telefonu Eda'nın yüzüne kapatır. O anda Eda yine,ok atarak sevgilisini öldüren Diana'yı görür.Evet, Diana kendisidir. Eda şoktatır. Sevgisini o öldürmüştür. -vm-“Diana gibi...”Bu sırada anne ve babasının sesi gelir. Eda yüzünden kavga ediyorlardır.Baba kızına, Servet Bey' in oğlu ile tanışmadığı için kızgındır.Anne ve babasının kendisi için söylediklerini duyan Eda, Diana'ya ulaşmak için harekete geçer ve intihar girişiminde bulunur. Anne çığlığı duyarak Eda'nın yanına gelir. Annenin kapıdaki bu görüntüsü hastahane odasında,kapıda gördüğümüz farklı kostümlü görüntüdür.Bu planda anne, kızının bileklerini kesmesine şahit olmuştur. Hastahane odasındaki genç Eda, tüm bunları hatırladıkça belleği yerine gelir ancak bu sefer de krize girmiştir.Tüm bu acı olaylar hızlıca gözünün önünden geçer. Annenin feryatlarına gelen hemşire,Eda'ya bir iğne yapar. Eda ise dadısı gelmiş gibi sevinir ve sakinleşir. Hemşirenin dadısı olduğunu düşünerek;“Ay çıkacak mı bu akşam?”der.Annesi ise hala diğer işlerinin aksamadan kusursuz ve düzenli bir şekilde yürümesini düşünmektedir. Kızma dokunmak ister ama Eda izin vermez. Annesi hala Eda'yı anlamamaktadır.Eda, iyileşmiş ve annesiyle hesaplaşıyor olmasına rağmen,hastahanede kalmayı tercih eder.Kadının koridorda uzaklaşmasıyla film sona erer.Kadının koridorda yürüyüşü üzerine Eda'nın iç sesi hakimdir.: -DC-“Git,sahte güllerin tozlanmıştır. Ay birazdan yere inecek ve Diana benimle dans edecek.”-X-
Özet (Çeviri)
SYNOPSIS The film begins with a woman walking down a corridor of an hospital.As she walks, she remembers her youth with her little daughter. Here, we see the fashbacks of the mother.At the end of the corridor, she enters a room, strangely in an other costume. She looks for her daughter in a room which we will later understand that is an hospital room.Her daughter is a young girl named Eda.She has created a world in peace in that room and doesn't want her mother to spoil itHer mother doesn't hear the sounds of the birds tweeting in Eda' s virtual worktEda asks about her father, and the answer is all the same, as it was in her childhood...He is always far away and busy. Eda remembers her babysitter, the only one who used to take care of her and spend time with her.Eda loved her a lot but she is not here anymore. Sometimes she looks back in time to remember her childhood memories;the discipline and perfectionism of her mother,the love of her babysitter and the absence of her father. -xn-Suddenly she remembers a story which her babysitter had told.The moon is far and beautiful just like her father. One day, her babysitter tells her a story from the Greek mitology about the goddess of moon,Diana. Diana is incredibly beautifuLAnd also her mother doesn't dress her hair.There is always somebody to tell Eda to dress her hair,despite Eda doesn't want to.Eda wants to be just like Diana, but her mother doesn't understand this.She even does not listen to Eda.She doesn't permit Eda to play with other kids in the neighbourhood and thouch the red velvet roses.According to the mother Eda is a little lady and she ought to be brought up as a lady. She should walk with books on her head,play the piano and be a balerina.On the other hand, Eda is only a six years old kid. As young Eda remembers these, she begins to lose consciousness and behave schizophrenicly. Still her mother doesn't see her situation. Little Eda asks for Diana's story from her babtsitter again.In this story, Diana kills her lover Orion in an accidentEda is effected by the story deep inside. -xm-After all Eda is grown up to be a beautiful young girl and her family forces her to marry Mr.Servet's son.Meanwhile, Eda has an other boyfriend and her family doesn't know him.Orhan is the symbol of love that Eda needs after the babysitter's leaving.This means Orhan is everything for Eda. Orhan represents the rebellious and free youth. One night Eda' s parents are out that night, Orhan calls, which makes Eda very happy.But Orhan is a young man whose wishes know no limit, and wants Eda to come to him although it's 24:00 o'clock.Eda also wishes to go, but her parents are about to come.Eda doesn't wish to risk their love but Orhan keeps insisting.Even though Eda offers a date the other day, Orhan rejects.Eda is in a dire situation.The only one who she thought to understand her in fact doesn't. There isn't anything to tie her to life anymore.Orhan threats her;“You come tonight or everything is over”At this moment Eda sees Diana killing her lover. Like Diana,she kills her love herself.Then she hears her parents argueing, and it's about her.The father is angry at Eda' s not meeting Mr.Servet's son.Hearing what her parents say,Eda decides to reach Diana and attempts a suicide. The mother rushes in as she hears the scream.This is the scene we had seen in the beginning of the film, at the hospital, in the different costume.In this plan,the mother witnesses her daughter cutting her wrists. -XTV-In the hospital, as young Eda remembers these her memories become clearer but now she is in crisis.All bitter events she remembers as she loses consciousness. The nurse rushes in and injects a pain killer.Eda calms down as if here babysitter were mere.TWnking that the nurse is her old babysitter, Eda asks her;“Will we see a fullmoon tonight?”Maenwhile the mother still thinks of her daily problems to work perfectly. She tries to touch Eda but Eda doesn't permit.Although she is totally cured, Eda prefers to stay at the senetarium.The mother leaves as she had come, up the corridor. Eda's voice from inside echoes in the corridor;“Go away your imitation roses must be dusted. The moon land here soon, And Diana will dance with me.”-XV-