Fatih Sultan Mehmed'in Eş'ârının Tahmîsât u Tesdîsâtı (Tahmîsât u Tesdîsât-ı Ali Emîrî)
Tahmîsât and Tesdîsât of Mehmed II's Poems by Ali Emîrî Efendi
- Tez No: 414573
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEZİHE SEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 368
Özet
Bu çalışmanın amacı 19. yüzyıl sonlarında ve 20. yüzyılda yaşamış olan Ali Emîrî Efendi'nin II. Mehmed'in şiirlerine yaptığı tahmîs ve tesdîslerden oluşan Tahmîsât u Tesdîsât adlı eserini ortaya çıkarmaktır. Tezde Ali Emîrî Efendi'nin hayatı hakkında bilgilerin verilmesinin yanı sıra eser; biçim, içerik ve üslup bakımından incelenerek ve eserin metni tespit edilmiştir. Bunların yanı sıra eser bir padişahın şiirlerine yazılan tahmîs ve tesdîslerden oluştuğu için, padişah etkisinin şair ve şiirleri üzerindeki etkisi de incelenmiştir. Ali Emîrî Efendi Diyarbakır?da doğmuş fakat hayatının büyük bölümünü İstanbul?da geçirmiştir. Çalışmada Tahmîsât u Tesdîsât, şekil özellikleri, içerik ve üslup açısından incelenerek, içerik kısmı üç başlıkta ele alınmıştır: dini, tarihi-mitolojik unsurlar ve coğrafi bölgeler ve şehirler. Ayrıca eserin tahmîslerden oluşması `tahmîs' kavramını da ayrıca inceleme gerekliliğini ortaya çıkardığından tezde `tahmîs'e dair bilgiler de verilmiştir. Tezin en sonuna Tahmîsât u Tesdîsât-ı Ali Emîrî metninin Latin harfli transkripsiyonu ve metnin aslı eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to present the Tahmîsât u Tesdîsât by Ali Emîrî Efendi who lived in the twentieth century. My study will include the text of Tahmîsât u Tesdîsât in Latin transcription and I examine the Tahmîsât u Tesdîsât in terms of its form, content and style. I will also introduce Emîrî's biography. Ali Emîrî Efendi was born in Diyarbakır in 1857. He died in İstanbul in 1924. This study is consist of seven chapters. The first chapter covers the life story of the poet. In the second chapter, the special characteristics of the form and content of Ali Emîrî's Tahmîsât u Tesdîsât are analyzed. The content is studied in three parts, geographical regions and cities, religious and historical-mythological elements. The third chapter of the thesis is about the `tahmîs' and in this chapter `tahmîs' is discussed as a verse type. The fourth chapter of the thesis is about the effect of the Ottoman Ruler Mehmed II on Emîrî's poets. In the fifth chapter, we examine copies of the main text. The sixth chapter covers the determination of the text and lastly seventh chapter is about the result of our study. At the end of this thesis the transcribed text and a copy of the text of the Tahmîsât u Tesdisât by Ali Emîrî are appended.