Perceptions of native and non - native EFL instructors in relation to intercultural foreign language teaching
Anadili İngizce olan ve olmayan İngilizce okutmanlarının kültürlerarası yabancı dil eğitimi üzerine algıları
  1. Tez No: 414609
  2. Yazar: ZEYNEP MUTLU CANSEVER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENİSA MEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, İstanbul'da bir özel üniversitenin hazırlık programında çalışan, anadili İngilizce olan ve olmayan okutmanların kültürlerarası yabancı dil eğitimi üzerine algılarını, iki katılımcı grubunun arasında farklılık olup olmadığını ve kültürlerarası yabancı dil eğitimini sınıf içi uygulamalarına ne ölçüde entegre ettiklerini incelemektir. Bu çalışmada, anadili İngilizce olan otuz okutman, ve anadili İngilizce olmayan otuz okutman yer almıştır. Nicel veriler bir anket ve gözlem kontrol listesi aracılığıyla elde edilmiş, nitel veriler ise her iki grup okutmanlarına uygulanan yarı yapılandırılmış görüşmeyle toplanmıştır. Çalışmanın bulguları, yabancı dil olarak İngilizce okutmanlarının, kültürlerarası yabancı dil eğitimini, yabancı dil eğitiminin önemli bir kavramı olarak algıladıklarını göstermiş olup, hedef kültürü yabancı dil olarak İngilizce sınıfında entegre etmeye ilişkin önemli çıkarımlar ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the perceptions of non-native and native EFL instructors towards intercultural foreign language teaching, explore whether there are any differences between the two groups of participants, and also, find out to what extent they integrate culture into their class practice in a language preparatory program offered at a foundation (non-profit, private) university in Istanbul, Turkey. A sample of thirty native and thirty non-native EFL instructors participated in this study. The quantitative data were obtained through a questionnaire, and an observation checklist while the qualitative data were collected from semi-structured interviews administered to both groups of instructors. The findings of the study showed that intercultural foreign language teaching is perceived to be an important concept of foreign language teaching by the EFL instructors and revealed significant implications with respect to integrating foreign culture in EFL classrooms.