Valuaton of time preferences across regions in Turkey
Türkiye genelinde bölgeler arası zaman tercihleri değerlemesi
  1. Tez No: 414677
  2. Yazar: ZEHRA CİVAN AYZİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN VOLKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışma zaman tercihlerini açıklamada kullanılan iki popüler varsayım olan hiberbolik iskontolama ve sabit iskontolama yöntemlerine göre azalan sabırsızlık ve iskontolama değerlerini göstermektedir. Kısaca Diyarbakır'ın sosyal, tarihi ve kültürel yapısı tanıtılmış ve ardından Diyarbakırda yaşayan girişimcilerden elde edilmiş olan veriler incelenmiştir. Tüm hesaplamalar Rohde (2010) 'nin makalesinde tanıtılan formülasyon ve varsayımlara göre uygulanmıştır. Girişimcilerin sabit iskontolama varsayımına göre uzun vadede daha düşük iskonto oranını tercih ettikleri görülmüştür ki bu durum finansal pazar koşulları ile tutarlıdır. Bu çalışma gösteriyorki sabit iskontolama makro ekonomide yaygın olarak kabul görmüş olmasına rağmen sabit iskontolamadan belirgin sapmalar söz konusudur. Hiperbolik yaklaşım ile tutarlı olarak hiperbolik faktörün uzun vadede azaldığı görülmektedir, diğer bir değişle uzun vadede sabırsızlık azalmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates two popular assumptions: hyperbolic discounting and constant discounting used to analyze time preferences or intertemporal choice. Diyarbakir's social, historical and cultural structure is briefly introduced and the data collected from entrepreneurs in Diyarbakir are processed. All the calculations were applied in accordance with the formulas and assumptions written in Rohde's (2010) article. Entrepreneurs prefer smaller discount rate for long term that is compatible with the conventional discounting we assume for the financial markets. The results showed that constant discounting has a widespread use in macroeconomics; however there are significant deviations from constant discounting. It is shown that impatience decreased in the long term, which is consistent with hyperbolic discounting.