An Application of stochastic optimal control theory to portfolio optimization in fictitious markets
Rastgele süreçlerde eniyileme teorisinin portföy yönetimine ikincil piyasalarda uygulanması
- Tez No: 414706
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK YENER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 2015
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 80
Özet
Tez olarak sunulan bu çalışmada, Browne (1999)'da yapılan çalışma borçlanma engelinin olduğu durumu kapsayacak şekilde genişletilmiştir. Çalışmada, S&P 500 gibi bir kıstasa karşı başarısı üzerinden değerlendirilen bir portfolyo yöneticisinin uygulaması gereken etkin yatırım stratejisini konu alınmıştır. Alım satım işlemlerinin yapıldığı piyasa N riskli varlık ve bir risksiz tahvili içeriyor olarak kabul edilmiş; kıstas ise N ortak faktörden etkilenen stokastik bir süreç olarak modellenmiş ve kıstasın ayrıca piyasadan bağımsız bir faktörden etkilenmesine izin verilmiştir. Borçlanma kısıtlarının olduğu durumda çözüm elde edebilmek için Cvitanic ve Karatzas (1992) 'deki yaklaşımdan esinlenerek imgesel parametreler yardımıyla İkincil Piyasa oluşturulmuştur. Böylece, bahsi geçen parametreler kullanlarak oluşturulan bu piyasada stokastik etkin kontrol yöntemleri ile nasıl çözüm elde edilebilineceği gösterilmiştir. Bu yolla, dışsal faktörler ile yönlendirilen kıstasa karşı başarılı olmayı amaçlayan ve borçlanma engeli olan bir portföy yöneticisinin uygulaması gereken etkin yatırım stratejisi bulunmuştur. Sonuçlarda ayrıca borçlanma kısıtının bulunduğu durumun kendine özgü ve ayrı parametreleri, yatırım biçimi ve onu etkileyen faktörlerinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we extend Browne (1999) into a case where borrowing is prohibited. We study optimal investment of a portfolio manager who is evaluated against a benchmark such as S&P 500 by considering three related objectives. The market we studied consists of N risky assets and a risk-free banking account, and the benchmark is modelled as a stochastic process driven by N common and an uncommon factor. To overcome the case with borrowing constraints, we constructed an auxiliary market by employing the approach of Cvitanic Karatzas (1992). This involves the introduction of fictitious parameters. Then, we show how optimal solutions can be found by using the techniques of stochastic optimal control in a market parametrized with such parameters. In this way, we obtain the optimal investment strategy of an investor seeking to beat an exogenously given benchmark under markets constrained due to borrowing prohibition. Via our solutions, we also show that constrained case has its own exclusive parameters, factors and structure.