Socio-economic life in three Ottoman cities (Bursa, Kütahya and Vranje) in the mid - 19th century through temettu'at & nüfus registers
Temettu'at ve nüfus defterlerine göre 19. yüzyıl'da üç Osmanlı şehrinde (Bursa, Kütahya, İvranya) sosyal ve ekonomik hayat
- Tez No: 414737
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERDEM KABADAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
“Temettu'at ve Nüfus Defterleri'ne Göre 19. Yüzyıl'da Üç Osmanlı Şehrinde (Bursa, Kütahya, İvranya) Sosyal ve Ekonomik Hayat”isimli bu çalışmada, Osmanlı Devleti'nin vergi sayım metodu olan Tahrir tanıtıldıktan sonra, çalışmanın ana kaynağı olan Temettu'at Tahriri incelenip, kaynağın hazırlanışında rol oynamış faktörlerden bahsedilerek, tezin konusunu teşkil eden üç şehirin nüfusu ve demografik yapısı ele alınmıştır. Bu şehirlerin 19. Yüzyıl'daki millet yapısı, Osmanlı Devleti'nde idarenin ve sosyal hayatın en küçük ünitesi olan mahalleler vasıtasıyla ortaya konulmuştur. Bu esnada Temettu'at kaynağıyla yine aynı dönemde hazırlanmış Nüfus Deftleri ele alınmış ve iki kaynak arasındaki benzerlikleri ve farkları göstermesi bakımından Kütahya'da Pirler Mahallesi'nin Temettu'at ve Nüfus Defteleri arasında bir karşılaştırma yapılmıştır. Çalışmanın diğer bölümünde bu şehirlerde mevcut meslekler ele alınmış ve bu mesleklerin sektörleriyle birlikte meslekleri icra eden milletlerden bahsedilmiştir. Bir sonraki bölümde ise, toplanmış ve defterlere kaydedilmiş üç çeşit vergi olan cizye, a'şar ve vergi-yi mahsûsa'dan bahsedilmiş ve gelir, gelir dağılımı ve gelir eşitsizliği üzerine bir inceleme yapılmaya çalışılmıştır. Bu bölümde ayrıca, her şehirde en çok geliri olan meslekler ortaya konulmuş ve her şehrin en yüksek gelire sahip bireyleri listelenerek, şehirlerde diğer biyografik kaynaklarda geçen şahıslardan bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study named“Socio-Economic Life in Three Ottoman Cities (Bursa, Kütahya and Vranje) in the mid-19th Century through Temettu'at & Nüfus Registers”, the population and the demographic outline of these three cities were investigated using temettu'at registers and population censuses conducted in the 19th century, after a general depiction of the development of Ottoman tax registry method: tahrir, after an introduction containing the characteristics and history of the income tax survey, namely the temettu'at. The ethnic structure in these three cities in the mid-19th century was put into account in terms of the smallest units of the administrative and social corpus of the Ottoman Empire, the neighborhoods; also a comparative study of temettu'at and the population census of one representative neighborhood from Kütahya, the Pirler neighborhood was realized for the purpose of pointing the similarities and differences between these two sources. A chapter is devoted to the occupations and work force of these cities, where the occupational structure of these three cities was studied in terms of the different sectors and also different ethnicities. In the next chapter, the three types of taxes collected and recorded in temettu'at registers, the cizye/poll tax, the a'şar/tithe; and the vergi-yi mahsûsa/income tax were discussed and a tentative study of income, distribution of wealth and inequality in each three city were analyzed. Also in this chapter, the occupations that provided the highest incomes in three cities were represented in addition to the highest income holders, namely the wealthiest individuals of each city were treated, as well as some notable members of three cities' represented using biographical sources for the Ottoman writers and bureaucrats.