Business and power in Russia
Rusya'da işadamları ve güç
  1. Tez No: 414736
  2. Yazar: GULUSTAN MUSTAFAYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAPRAK GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
10 yıl önce Rusya'nın bütün serveti Boris Berezovsky, Roman Abramovich, Vladimir Gusinsky, Mikhail Khodorkovsky'in elinde toplanmıştı. Bu Tezin amacı oligarkların neden Yeltsin'in döneminde Putin'in döneminde olduğundan daha güçlü olduğunu araştırmaktır. . Gorbachov ve Yeltsin'in başkanlığı dönemindeki perestroika (yeniden yapılma) ve özelleştirme reformları sonucunda oligarklar ellerinde oldukça büyük miktarda zenginlik topladılar ve bununla siyasi elitleri manipule ettiler. Bu, Gorbachov'un reformlarıyla birlikte oligarkların da yöneticiler arasına girdikleri nomenklatura sayesinde mümkün oldu. Ama güç tabanı Putin'in de içinde olduğu KGB kökenli yöneticilerin iktidara gelmesiyle değişti. İktidara geldikten sonra Vladimir Putin, oligarklara yönelik yeni politikasını açıkladı. Bu politika oligarkları uzaklaştırmaktı ve bu yeni politikayla oyunun kuralları tamamen değişmiş oldu. Onların iş yapmasına izin verildi ancak siyasette yer almamaları şartıyla. Bu politikayı kabul etmeyenler ya tutuklandı ya da ülkeyi terk etmek zorunda kaldı. Şimdi iş adamları siyasete değil, hükümet iş adamlarına karışıyor.
Özet (Çeviri)
10 years ago the whole wealth of Russia was gathered in the hands of Boris Berezovsky, Roman Abramovich, Vladimir Gusinsky, Mikhail Khodorkovsky ... The aim of this Thesis is to find why the oligarchs were more powerful during Yeltsin's era than they are during Putin's era. During Gorbachov's and Yeltsin's presidency as the result of their reforms such as“perestroika”and“privatization”, oligarchs (or elites as they call themselves) gathered in their hands quite large amounts of wealth with the help of which they could manipulate political elites. This was possible because, during those years, the ruling class consisted of the nomenklatura, among which oligarchs entered the scene during Gorbachov's reforms. But the power base in Russian politics changed when people from the KGB, including Putin came to power. After coming to power Vladimir Putin announced his new policy towards the oligarchs. This policy was to make oligarchs“equidistant”to power, which totally changed the rule of the game. The oligarchs were allowed to do their business but under one condition that they will not engage in politics. Those who did not accept this policy were arrested or forced to leave the country. Putin filled their places with his own familiar oligarchs who are not engaging in politics but only involving themselves with their businesses.