International borrowing and syndication loan for Turkish banks: A study of syndication loan
Türkiye bankacılık sisteminin yurtdışı borçlanma araçları ve sendikasyon kredisinin bankacılık sistemindeki yeri: Bir sendikasyon kredisi uygulaması
- Tez No: 414745
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. OKAN AYBAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışması ile Türkiye Bankacılık Sisteminin yurt dışı borçlanma gereksinimleri açıklanmış olup, yurt dışı borçlanma araçlarından sendikasyon kredisi detaylı olarak incelenmiştir. Tez, uygulamalı bir sendikasyon kredisi ile sonlandırılmıştır. Bankaların en temel özelliği, mevduat toplayıp, fon ihtiyacı olan müşterilere kredi sağlamasıdır. Ancak, yurt içi piyasalardan toplayacağı mevduat oranı yetersiz kalmaktadır. Bu sebeple, uluslararası finansal piyasalarda itibarı olan ve sermayesi güçlü bankalar, yurtdışından borçlanmaktadır. Bankalar bir finansal kuruluşun tek başına karşılamak istemeyeceği miktardaki fon gereksinimlerini sendikasyon kredisi ile karşılamaktadır. Tezin ilk bölümünde, bankaların yurt dışı kredi taleplerinin nedenleri ve 2013 ve 2014 yıllarındaki değişimi incelenmiştir. Ayrıca, bankaların yurtdışından fon sağlayabileceği finansal araçlar ve bu anlamda uluslararası finansal piyasalarda karşılaşılan riskler açıklanmıştır. Tezin ikinci bölümünde sendikasyon kredisinin tanımı, dünyada ve Türkiye'de gelişimi, tarafları ve süreci anlatılmıştır. Tezin üçüncü bölümünde ise sendikasyon kredilerinin banka bilançosundaki yeri anlatılmış ve aktif büyüklüğü ilk on bankanın sendikasyon kredisi kullanma süreci ele alınmıştır. Tezin son bölümünde ise uygulamalı bir sendikasyon kredisi ele alınmıştır. Bu çalışma ile bankaların yurtdışı ve sendikasyon kredileri borçlanmaları hususunda vurgu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis describes the requirement of fund for Turkish Banks from international financial market. Syndication loan which is one of the international borrowing tools is depicted deeply and the thesis is completed with implementation of a syndication loan. One of the main features of banks is to collect deposits and procure fund for borrowers, however, the deposits collected from domestic financial market is inadequate. Therefore, the banks which have substantial capital structure and reputation borrow from international financial market. The fund which cannot be met by a unique bank is procured with syndication loan. In the first part of the thesis, the reason of international borrrowing and comparision of international borrowing in 2013 and 2014 are described deeply. In addition, the types of international borrowing and risks of international financial market are depicted. In second part of the thesis, syndication loan, evaluation of it in Turkey and the World, its parts and process are clarified deeply. In the third part of the thesis, syndication loan within balance sheet and syndication facility which is applied by the first ten banks which have the highest assets are studied comprehensively. The thesis is completed by an implementation of a syndication facility which a bank applies. This thesis emphasizes importance of international borrowing and syndication facility for banks.