The Effect of oil prices after Iraq War on the industrial production index in Turkey
Irak Savaşı sonrasında petrol fiyatlarının Türkiye'deki sanayi üretim endeksine etkisi
  1. Tez No: 414746
  2. Yazar: ÜMİT LEVENT GÖNCÜ
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. OKAN AYBAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Maliye, Banking, Economics, Finance
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Türkiyede sanayi üretim endeksini etkileyen faktörler birçok araştırmacı tarafından incelendi. Biz bu analizde ham petrol fiyatlarının sanayi üretim endeksine olan etkisini ölçmeyi amaçlıyoruız. Bizim çalışmamız kendisini birçok çalışmadan ayırıyor, çünkü biz Amerika'nın Irak'ı işgalini bir kırılma noktası olarak alıyoruz ve analizimizi savaş öncesi ve sonrası dönem için ayrı ayrı yürütüyoruz dahası iki dönem için elde edilen sonuçları karşılaştırıyoruz. Petrol fiyatlarının sanayi üretim endeksine olan etkisini tahmin ederken VAR tahmin prosedürünü kullandık ve kontrol amaçlı bir kaç değişkeni regresyon denklemimize ekledik. Bunlar, döviz kuru ve dolar bazında ihracat rakamları. VAR tahminimizin sonuçları gösterdiki savaş öncesi ve sonrası dönemde petrol fiyatlarının sanayi üretim endeksine olan etkisi çok büyük farklılıklar göstermiyor. Fakat Granger nedensellik testi gösteriyor ki savaş öncesi ve sonrası dönemlerde bu iki değişken arasındaki nedenselliğin yönü değişmiş.
Özet (Çeviri)
The factors that affect production level of Turkey has been examined by several scholars. In this analysis we try to reveal the effect of crude oil prices on industrial production index of Turkey. Here our study differentiate itself from bulk of studies because we take account the Iraq invasion of the U.S. as breakpoint and analyze the effect of oil prices on industrial production index in before and after war separately, moreover we compare the obtained results from those two periods. Here we aim to compare and contrast the effect of oil prices on industrial production index in after and before war periods of Turkey. During estimation of effect of oil prices on industrial production index we follow VAR estimation procedure and put some additional control variables to estimation equation such as export volume of Turkey and exchange rate. Our VAR results show that between before and after war period, the effect of crude oil prices on industrial production index did not changed substantially. However, our Granger causality analysis show that despite presence of causality among those variables in those periods, the direction of causality has changes between before and after war periods.