Küresel yeni medya kavramlarının Türkçeleşme süreci
The Transfer process of global new media notions to Turkish
  1. Tez No: 414752
  2. Yazar: KASIM CAN DAĞLIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya Ve İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Türkiye'de kullanımının 23. yılında günden güne daha da benimsenip içselleştirilen, giderek daha işlevsel kullanılabilen, kullanıcılara kaynak, kitle kaynak ve hedef olarak çapraşık roller veren internet; alışverişten sosyal ihtiyaçlara, bilgiye erişimden, erişilen bilginin paylaşımına varana kadar, hızla zenginleşen bir çeşitlilikle ürünler sunmaktadır. Dijital ağlar aracılığıyla erişilen internet ve ikili değer -binary- dizgesinin 0 ve 1'lerle ifade bulan sayısal varlığı aracılığıyla oluşan yeni medya, küresel insan kültürü ve dağarcığına yeni terimler sunmakta (Retweet), kimi zaman da var olan mevcut kavramları (Tweet) bambaşka bir formda algılanabilir kılmaktadır. Bu çalışmada, yeni iletişim süreçlerinin çıktılarından biri olan, küresel dolaşımdaki yeni medya kavramlarının Türkçeye kazanım süreçlerinin değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Bu hedef doğrultusunda Ekşi Sözlük, İnci Sözlük ve Twitter gibi sosyal medya mecralarında hakim olan iletişim dili ve kullanılan kavramlar ilgili kaynaklardan yapılan alıntılar doğrultusunda incelemeye alınmıştır. Çalışmada sözlü kültürel gelenek tanımlanırken; ikincil sözlü kültür toplumları olarak ifade edilen günümüz enformasyon toplumlarının daha iyi algılanmasının, dil ile kültür arasındaki ilişkiyi anlamakla mümkün olabileceği ifade edilmeye çalışılmıştır. Türkçe ile yabancı diller arasındaki alışverişin tarihçesinin ve güncel etkileşimin değerlendirildiği bu çalışmada -kaynaklardan yapılan bire bir aktarımlar dışında- Türk dili yazım ve dil bilgisi kurallarının uygulanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Internet, adopted and interiorized day by day on its 23'nd year of usage in Turkey, serving inexplicit roles as audience, crowdsource and broadcaster to users; provides an ever-developing wide range of products from shopping to social requirements, from accessing information and to share it. The new media, consisted of internet, which is accessed by digital network, and of binary numerical entity defined with 0 and 1, serve new terms for global cultures and vocabulary of people (Retweet) and makes the existing concepts (Tweet) comprehended in an utterly different form. The aim of this study is, examining the transfer process of global new media notions to Turkish, which are the outputs of the new communication process. Through this aim, the communication language and the current notions was examined from social media resources such as Ekşi Sözlük, İnci Sözlük and Twitter. In this study, while defining the verbal cultural tradition, the emphasis is made on the fact that the key for a better understanding of the information society -secondary verbal society- could be possible by understanding the relation between language and culture. In this study, the historical and the current interaction between Turkish and foreign languages was examined. The Sensitivity upon Turkish language rules is taken into consideration, except for the exact citations from the resources.