Gardens of resistance: Urban agriculture in the Yedi̇kule Market Gardens, Istanbul
Direniş bahçeleri: İstanbul Yedikule Bostanları'nda kentsel tarım
- Tez No: 414760
- Danışmanlar: DR. UMUT YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tez sürdürülebilirlik konseptinin ışığında kentsel tarımı bir direniş pratiği olarak inceler. Ana iddiası şudur; Yedikule Bostanları - bir yerel üretim ve tüketim sistemi olarak- hem yerel bazda hem kent bazında çevresel, sosyal ve ekonomik sürdürülebilirlik ve gıda güvenliği sağlayarak sürdürülebilir olmayan endüstriyel tarım sistemine karşı bir direniş oluşturur.
Özet (Çeviri)
This thesis has the following purpose: to demonstrate that the practice of urban agriculture in the Yedikule market gardens in Istanbul is a resistance practice. The ethnographic part of the present study was conducted in the market gardens (in Turkish, bostan) at Yedikule, a historic district of Istanbul. This thesis examines urban agriculture as a resistance practice in the light of the concept of sustainability. Its major claim is that by virtue of the fact that it provides environmental, social and economic sustainability and food security both at neighborhood level and at town level, the practice of urban agriculture in the Yedikule Bostans – which is a local production and consumption system – constitutes resistance to the unsustainable industrial agricultural system. Secondly, I will claim that the Yedikule Bostans have the potential to contribute to the sustainable development of the city of Istanbul. Thirdly, I will argue that the struggle to protect the remaining market gardens at Yedikule from destruction, and to reinstate those that have been destroyed, also constitutes an act of resistance. Fourthly, I will describe the various barriers which militate against the environmental, social and economic sustainability of the Yedikule Bostans, and I will argue that it is the Turkish state's neoliberal policies– of which the 'urban transformation' project responsible for the market gardens' ongoing destruction forms a part – that constitute the major barrier to the sustainability of the Yedikule Bostans. In conclusion, the thesis claims that the campaign to protect these market gardens should focus on their contribution to environmental, social and economic sustainability, and on the issue of food security. In this way, it hopes to be a source of motivation for the continuance of the struggle to protect the Yedikule Bostans.