Turning Ulucanlar Prison to Ulucanlar Prison Museum: The politics of creating a memory place
Ulucanlar Cezaevi'nin Ulucanlar Cezaevi Müzesi'ne dönüşümü: Bellek mekânı oluşturma politikaları
  1. Tez No: 414759
  2. Yazar: TUĞÇE AYSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN AKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Sosyoloji, Museology, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu tez, Ulucanlar Hapishanesi'nin müzeye dönüştürülme sürecini ve bu süreci kapsayan hafıza politikalarını incelemektedir. Bu tez çalışması için bu mekânın seçilmiş olmasının sebebi, devlet güdümlü şiddet ve hareketlerin ortaya çıkardığı mağduriyetlerin görüldüğü ikonik yerlerden biri olmasıdır. Bu travmatik hafıza mekânının oluşturulması, sunulması ve tüketilmesini müzenin semiyolojik okuması ve etnografik araştırma ile inceleyip, şiddet, adaletsizlik ve politik ayrımcılığın günümüz Türkiyesinin politik bağlamındaki tartışmaya açık anlamlarını, böylesi bir mekânın müzeye dönüştürülmesinin önemini de göz önünde bulundurarak, ortaya çıkaracağım. Ulucanlar Hapishanesi Müzesi'nin oluşturulma süreci ve sonrasındaki duygulanımsal, politik ve sembolik mücadelelere bakarak, böylesi bir mekânı müzeleştirme talebinin ortaya çıkışı ve gerçekleştirilmesi arasındaki ilişkiyi inceleyeceğim.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the restoration of Ulucanlar Prison as a museum and memory politics around it. This particular site has been chosen for this research because it has been (and continue to be) one of the most iconic marks of the violent victimization through state-led actions and violence. Combining a semiological reading and ethnographic examination of the construction, presentation and consumption of this traumatic memory location, I will trace the multiple and often contradictory ways in which violence, injustice and political discrimination find their contested meanings in today's political context of Turkey, considering the signification and meaning of turning a place into a museum. Studying the affective, political, and symbolic struggles and claims around the formation of Ulucanlar prison-museum, I will illustrate the relationship between the emergence and actualization of the demand for institutionalizing a place as a museum, and the event's place in collective memory that the place is marked by.