Medyada çok sesliliğin yasal engelleri: Yoğunlaşma, basın ve ifade özgürlüğü ekseninde çok seslilik tartışmaları ve çözüm önerileri
The Legal obstacles of polyphonic media: Debates on monopolization, freedom of press and expression and solution proposals
  1. Tez No: 414764
  2. Yazar: TANSU KARABULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya Ve İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Ekonomik değerinin yanında sosyal ve kültürel değeri de bulunan medya üretimi, doğası gereği diğer iktisadi alanlardan farklılaşmaktadır. Toplum ve siyasal sistem arasında iletişim kanalı olan medyanın sağlıklı bir yapılanma içinde olması, sosyal, siyasal ve iktisadi görüşlerin özgürce ifade edilebildiği bir platform haline gelmesi çoğulcu demokratik toplum yapısının gelişimine katkı sağlar. Bu sebeple dünyanın birçok ülkesinde bu sektördeki yoğunlaşmayı önlemek adına medya sahipliği konusunda kısıtlamalar getirilmiş, basın ve ifade özgürlüğü yasalarla güvence altına alınmıştır. Bu çalışmamızda Türkiye'deki çok seslilik tartışmalarına yoğunlaşma ve basın ve ifade özgürlüğü kısıtlamaları ekseninden yaklaştık. Öncelikle yoğunlaşma ve basın ve ifade özgürlüğünü etkileyen yasal düzenlemeleri inceledik, bu yasal düzenlemelerin neden olduğu hak ihlallerini tartıştık ve konuyla ilgili ulusal ve uluslararası raporları inceledik, uzmanların görüş ve önerilerini aldık. Tüm bu veriler ışığında bu çalışmamızda amaçlanan; medya sahipliği ve mülkiyet ilişkilerinin neden olduğu yoğunlaşma kavramını ve basın ve ifade özgürlüğüne engel olan yasal düzeni akademik açıdan incelemek ve çok sesli bir medya düzeni için çözüm önerileri getirmektir.
Özet (Çeviri)
Media production, by its nature, has not only economical value but also social and cultural value thus it differs from other trade sectors. As being communication channel between society and political system, to construct a media environment which enables to express social, political and economical opinions freely helps to develop pluralist democratic regime. Therefore, in many countries, there are strict legislations regulating media ownership to prevent monopolization as well as securing freedom of press and expression. In this study, we approached the case of media plurivocality in terms of concentration and freedom of press and expression. We researched the legislations that regulate media ownerships and freedom of press and expression. We discussed the reasons of violations, examined the national and international media reports which are related to this issue, interviewed some experts to get their opinions and suggestions. This master thesis aims at researching the legal reasons to cause monopolization and freedom of press and expression violations and to propose solutions for a polyphonic and pluralist media environment.