A multilayer network analysis of agendas in different realms of architecture
Mimarlık gündeminin çok katmanlı ağ analizi yöntemi ile değerlendirilmesi
- Tez No: 897473
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Mimarlık eğitimde dersin kültürünün ve kurgusunun izlenebileceği döküman o dersin müfredatıdır. Müfredat, dersi kurgulayan akademisyen tarafından hazırlanır. Öğrencilerin takip edeceği kaynakları paylaştığı ölçüde onları bir kuşağa aktarır. Müfredat tekrar ettikçe ise belli kaynaklar kanonlaşır. Müfredat içeriği bir üniversitenin akademisyenleri tarafından inşa edilmiş gerçekliği haline gelir. Bu nedenle üniversitenin gündemi ile üniversite dışının gündemi, yani reel gündem arasında kırılmalar başlar. Kanon haline gelen bu kaynaklar öğrenciler mezun oldukça teoriden pratiğe de taşınır. Bu durum mimarlıkta önce eğitimde başlayarak tek bir gerçekliğin kanıksanmasına neden olur. Ancak mimarlığın yerel ve küresel zamana bağımlı ve/ya da bağımsız gündemi sürekli değişim içindedir. Ancak geleneksel tutumlar mimarlığın biricik özelliklerinden birini önemsizleştirir: kapsayıcılık. Bu çalışmanı amacı mimarlık öğrenme gündemlerini çok katmanlı ağ modeli olarak üç katman; [1] mimarlık eğitimindeki kuram dersleri, [2] mimarlık ve [3] sosyo-kültürel katman olarak ele alıp, bu katmanlardaki aktörler, kavramlar ve ilişkilerini haritalamaktır ve incelemektedir. Bu çalışma, Mimarlik eğitiminde kuram dersleri, mimarlık (mimarlık kuramı ve/veya uygulaması, medya) ve sosyo-kültürel alanlar olmak üzere mimarlığın farklı alanları arasındaki dinamik ilişkiler nelerdir? araştırma sorusuna cevaben mimarlık disiplinindeki teorik ders programlarını, mimarlığı ve sosyal ve kültürel alanları çok katmanlı ağ sistemleri olarak kavramsallaştırmanın ve ağ analizi teknikleri ile analiz etmenin, öğrenme gündemini geliştirmedeki dinamik etkenleri, müfredat gelişimine sosyal ve kültürel etkinin ve zaman içinde bilgi oluşturmanın anlamlı ipuçları sağlayabileceğini göstermeyi amaçlamaktadır. Mimarlık eğitimindeki kuram dersleri alanı, mimarlık okullarındaki mimari kuram ders içeriklerinin elemanlarını içermektedir. Bu elemanlar ağ yaklaşımı ile bakıldığında, ders içeriklerindeki kişiler, kavramlar, sorular, eserler vb. olarak ele alınmaktadır. Mimarlık alanı, mimarlığı ilgilendiren her şeyin bir bütünüdür. Bu katman, mimarlık eğitimi gündemindeki kişi, soru, kavram vb. elemanları kapsarken, aynı zamanda mimarlık bienalleri, dergileri ya da tasarım ofislerindeki gündemi de içerir. Sosyal ve kültürel alan ise eğitim ile ilgili mimarlık dışında sunulan raporların kavram ve kişilerini, dünyada ve yerelde gerçekleşen olay, kişi, kavram vb. içerir. Bu üç alan kendi içinde ayrı ayrı ağ olmakla beraber, hepsinin bir arada ve zamanı da bir parametre olarak ağa dahil ederek ve eş zamanlı incelemesi de çok katmanlı ağı oluşturur. Bu araştırma, mimarlık kuram dersleri, mimarlık ve sosyo-kültürel gündem ilişkilerini ve etkilerini, aktörlerin ve kavramların dağıtılmış rolleri aracılığıyla çok katmanlı ağ modeli, ölçümleri ve analizi yoluyla incelemek için yeni bir yöntem sunmaktadır. Aktörler ve kavramlar arasındaki ilişkileri görselleştirerek tekrar eden kalıpları, kanonları, kanon dışı unsurları ve merkezden uzak kenardaki/çeperdeki unsurları ortaya koymaktadır. Çok katmanlı ağ modelleri, kategoriler olmaksızın ilişkileri temsil ederek ve etkileşimleri değişen çerçevede temsil ederek çok sesliliği ve çeşitliliği görselleştirmektedir. Bilgi dolaşımı, gündemin kanon oluşumu ve çok katmanlı sistemin uyum, evrim, ortaya çıkış ve doğrusal olmayan dinamiği için yararlı olan etkili, çeperdeki ve köprü kurucu kuramcı/uygulayıcı rolleri tartışılmaktadır. Bunlar, çeşitlilik, kapsayıcılık ve yerel/küresel değişime uyum gibi konularda ders programı dönüşümlerine yönelik ipuçları sağlamaktadır. Böylece kapsayıcı öğrenme ve mimarlık gündemlerin geliştirilmesine yardımcı olabilecek anlayış sağlanmaktadır. Çalışmanın yönteminin ilk adımı bir vaka çalışmasına dayanmaktadır. Mimari Tasarım Kuramları (MTK) dersi bu dersin gündemini altı parametreye (sorular-sorunlar, kavramlar, eserler, metinler, kişi-kişiler ve olaylar) dayalı parametrik bir araç seti önermektedir: bireysel bir manifesto, katılımcı bir araştırma projesi ve verilen altı parametreye dayalı bireysel bir proje analizi. Parametrik araç seti, öğrencilerin mimarlıkta sorunlara yaklaşımda teorik bir çerçeve belirlemelerine yardımcı olur. MTK veri setinin ilk ağ analizi [2003-2021], MTK gündeminin Türkiye'deki yerel sosyal olaylardan etkilendiğini, dersin gündeminin zamansız, yerel ve küresel aktörler ve kavram gruplarının olduğunu, ancak medya varlıkları sayesinde popüler aktörlerin gündemde daha fazla yer aldığını göstermiştir. TAD vaka çalışmasının incelenmesinden sonra, mimarlığın tüm katmanlarını kavramaya ve bunlar arasındaki ilişkileri anlamaya yardımcı olmak için, bu çalışma üç alan altında iki parametre ile [1] kavramlar, ve [2] aktörler, çok katmanlı bir ağ olarak kavramsallaştırmadır: [1] Mimarlik eğitiminde teorik dersler, [2] Mimarlik, ve [3] Sosyo-kültürel alanlar. Bu kavramsallaştırma için Karmaşık Sistemler yaklaşımı (Kaufmann 1993, 1995; Kuutti, 1995; Mitleton-Kelly and Land, 2004; Heylighen, 2008; Murphy and Hedfors, 2011; Simon, 1962) ile Kültürel-Tarihsel Eylem Kuramını (Vygotsky, 1978) temel almaktadır. Kavramlar, kuramcılar, uygulayıcılar, olaylar, arşivler ve araştırma programları, mimarlık eğitimi, mimarlık ve toplum-kültür alanlarındaki dinamik bileşenler olarak incelenmektedir. Çok katmanlı ağ yaklaşımı (Kivelä et al., 2014), çeşitliliği beslemek için mimarlık öğrenme gündeminin esnek ve uyumlu bir şekilde kendi kendine de yenilenmesini savunmaktadır. Kültürel-Tarihsel Etkinlik Kuramı'nın (CHAT) (Vygotsky, 1978) öğrenme gündeminin sistemsel yaklaşımı, öğrenmeyi yapılandırmacı (Schön, 1983), sosyal ve kültürel bağlamda yerleşik bir süreç olarak çerçevelemeye yardımcı olur. Merkeziyet ve aracılık ölçütleri dahil olmak üzere ağ analizi yöntemleri, üç alanı ve etkileşimini incelemek için YÖK sıralamasına göre ilk onda yer alan Türkiyedeki üniversitelerin mimarlıkta kuram derslerinin ders föyleri, bu föylerdeki en çok tekrar eden kaynak kitaplardan, Türkçe konuşan mimarlara yapılan üç anketten, Open Syllabus Project platformundan, Horizon Raporlarından ve Google Trends kaynaklarından veri kullanılmaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma çok katmanlı ağ analizi ve üç alanın ölçümlerine dayanılarak üç tema altında sonuçlar sunmuştur. Bu temalar homojen ve heterojen olma hali, zaman ve zamansız olma hali ve yerel ve küresel olma halidir. Analiz kanon gelişiminde potansiyel dengesizliklere işaret etmektedir. Bununla birlikte, çeperdeki azınlıkların gelenek dışı bakış açılarının kanonların baskın olduğu bu sisteme ulaşmasının zorluklarına ışık tutmaktadır. Yerel olarak az sayıda kuramcı/uygulayıcının dahil edildiği bir sistem, Avrupa merkezcilik üzerine kurulu bir bilgi birikimini sürdürme riski taşımaktadır. Bunların altındaki yapısal etkilerin farkına varmak, daha kapsayıcı ve çeşitli toplumsal gerçekliklerle uyumlu öğrenme modelleri oluşturmak için ders programlarını yeniden tasarlamayı önemsenir hale getirmektedir. Yenilikçi tarihsel figürlerin bölücü akımlar yerine bütünleştirici aracılar olarak konumlandırılması, yaratıcı sentez fırsatlarına işaret etmektedir. Öğrenme ağlarını şekillendirenler, çok katmanlı ağ analizi sayesinde bilgi peyzajlarının nasıl yeniden yapılandırılabileceğini düşünebilirler. Böylece dengeli, kapsayıcı, eşitlikçi, çok sesli, yerel ve küresel bakış açısına sahip yaklaşımlar geliştirilebilir. Çok katmanlı ağ analizi ve sonuçları, teorik ders programlarındaki bilgi kanonunun oluşumunda devam eden etkileri ortaya koyarken, aynı zamanda farklı okullarda yer alan farklı bakış açılarının entegrasyonu için verilen mücadeleyi de aydınlatmaktadır. Kültürel olarak çeşitli aktörlerin eğitimin teorik ders programlarındaki varlığının yetersiz kalması, mimarlık kuram eğitiminin mevcut bilgi ve düşünceleri oluşturan Batı merkezli temellerine bağımlılığını sürdürme riski taşımaktadır. Batı dışı aktörlerin anlayışları ders içeriğine yeterince temsil edilmez ve entegre edilmezse, eğitim kapsam bakımından kapsayıcı olmayan bakış açılarını sürdürme riskiyle karşı karşıya kalabilir. Çok katmanlı ağdaki üç alan ve aralarındaki ilişkilerin belirlenmesi, gündemleri yeniden kavramsallaştırmak ve yerel ve küresel ölçekte sosyo-kültürel yerleşikliğe duyarlı pedagojiler geliştirmek açısından önemlidir. Vaka çalışması olan MTK dersinin de yardımı ile ders içeriğinin öğrenme gündeminin zamanın ruhu tarafından etkilenmiştir sonucuna varılmıştır. Bu nedenle, belirli içerik alanlarına, aktörlerine ya da kavramlarına katı bağlanmaktan ziyade, yaşam boyu öğrenme için esnek yöntemler geliştirmenin daha önemli olması gerekir. Çok katmanlı ağlar ve ilişkiler evrildikçe, öğrenmeyi desteklemek için kullanılan araçlar - belirli konular, aktörler, eserler ya da kuramlar - geçici olur ancak teoriyi uygulamayla bütünleştirme ve bilgi alanları arasında iletişimi destekleme gibi amaçlar zamansızdır. Dolayısıyla, mimarlık öğrenimi statik ders içeriklerinden ziyade sürdürülebilir öğrenme süreçlerine yönelik parametrelerle bir öğrenme yöntemi sunarak daha çok yarar sağlayabilir. Araştırma, ders içeriğini belirleyen ve öğrenme gündemlerini etkileyen faktörlerin geleneksel rollere - öğretim üyelerine veya kurumsal yöneticilere - sınırlı kalmaması gerektiğini önermektedir çünkü öğrenme ağlarındaki etkili aktörlerin kimlikleri ve rolleri, disipline ya da öğrenme çıktılarına bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle, kapsayıcı bakış açılarının katılımı ile oluşan gündem ve katılımı en iyi şekilde mümkün kılacak paydaşları güçlendirmeye odaklanan esnek bir yaklaşım, geleneksel öğrenme gündemlerini tanımlayanların kim olduğuna bağlı kalmaktan daha verimli ve kapsayıcı sonuçlar verebilir. Örneğin, öğrencilerin eğitim deneyimlerinin bazı yönlerini seçmelerine ya da tasarlamalarına izin vermek, onların katılımını ve motivasyonlarını arttırabilir. Çalışmanın sınırlılıkları, bulguların veri setlerinin ve uygulanan analiz yöntemlerinin coğrafi ve zamansal sınırlarına bağlıdır. Sınırlamalara rağmen, teşhis edici çerçeve, mimarlık öğrenimini uyum sağlayan, çelişkili ve çok katmanlı bir sistem olarak sunmakta ve kapsayıcı, çoğulcu eğitim biçimlerini gerektirmektedir. Ağ incelemesi, bilgi yayılımını yapılandıran güç dinamikleri ve etkileşimler hakkında yansıtıcı farkındalığı teşvik etmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to map the relationships and connections between actors, concepts, and their relationships flowing through architectural schools, architecture, and society and culture to answer What are the dynamic relations between different realms of architecture in the case of architectural education concerning theory courses, architecture (architectural theory and/or practice, media) and the social-cultural realm? This study aims to demonstrate how conceptualizing architectural learning agendas in theory courses, architecture, and social and cultural realms as multilayer network systems and applying network analysis techniques can provide novel insights into the dynamic factors shaping learning agenda development, social and cultural influence on curriculum development, and knowledge construction over time. This research offers a new methodology to examine the three realms of architectural agenda: architectural theory courses, architecture, and social-cultural agenda relations and influences through actors' and concepts' distributed roles via multilayer network model, measures, and analysis, offering insights enabling strategic adjustments cultivating inclusive agendas responsive to complexity. The methodology draws firstly on a case study, the Theories of Architectural Design (TAD) Course which proposes a parametric toolbox that enables the curation of the course agenda based on six parameters: (problems, concepts, works, texts, actors, and events) an individual manifesto, a collaborative research project, and an individual project analysis (based on the given six parameters). The parametric toolbox helps students to define a theoretical framework to approach issues in architecture. The first network analysis of the TAD data set [2003-2021] shows that the agenda of TAD was affected by local social events in Türkiye, the agenda had timeless local and global actors and concepts groups, but also popular actors in the agenda because of their media presence. In this respect, to grasp all the layers of architecture and the relations between them, this work builds a multilayer network (Kivelä et al., 2014; Heylighen, 2008) under three realms: [1] architectural education in theory courses, [2] architecture, and [3] social-cultural realms with two parameters [1] concepts, and [2] actors. Cultural-Historical Activity Theory's (CHAT) (Vygotsky, 1978) systemic approach to the learning agenda as a system helps to frame learning as a constructivist (Schön, 1983), socially and culturally embedded process. Network analysis methods including centrality and brokerage metrics are utilized to examine three realms and knowledge flows leveraging data from Turkish universities, three surveys to Turkish-speaking architects, the content of sourcebooks, the OpenSyllabus, Horizon Reports, and Google Trend. The analysis uncovers enduring influences maintaining imbalances in canon formation through architecture learning networks in theory courses while also illuminating struggles integrating divergent viewpoints located at the periphery. A failure to culturally diverse actors' risks perpetuating architectural education in theory courses' existing reliance on Eurocentric foundations of knowledge and thought. Unless the achievements and insights of non-Western actors are adequately represented and integrated into course content, education runs the risk of maintaining perspectives that are not inclusive in scope. Identifying three realms and their relations proves critical to re-conceptualizing agendas and cultivating pedagogies mindful of socio-cultural embeddedness on local and global scales. The conclusion is based on the multilayer network analysis and measure of three realms, discussed under the roles in a network such as central, peripheral and broker theorists/practitioners' and under three themes such as [1] homogeneity and heterogeneity: [2] time and timeless and [3] local and global. Influential, peripheral and broker theorists/practitioners' roles are discussed in knowledge circulation, canon formation, and creating productive contradictions for the multilayer network system's adaptation, evolution, emergence, and non-linearity. The mentioned roles of theorists and practitioners provide insights into curriculum transformations with implications for diversity, inclusion and responding to local/global change. We can conclude that course content, project type, brief content, a learning agenda, and an agenda of practice were affected by the zeitgeist. Rather than emphasizing rigid adherence to specific content areas, a more important focus should be on developing flexible methodologies for lifelong learning. As the multilayer networks and relationships evolve, the tools used to foster learning - such as particular topics, actors, works or theories - are transitory, but the overarching goals of integrating theory with practice and fostering communication across knowledge domains remain timeless. Therefore, architectural learning would benefit more from parameters oriented around sustainable learning processes than static course outlines. The research suggests that those who construct course content and shape agendas of learning need not be limited to traditional roles like tutors or institutional administrators. More importantly, the selection of these“agenda builders”should prioritize how their involvement might best support intended learning outcomes. For example, involving students in selecting or designing aspects of their educational experience could help increase engagement and motivation. The identities and roles of influential“actors”in the knowledge networks are likely to shift depending on the specific discipline or goal in question. Overall, a flexible approach that considers diverse perspectives in establishing parameters may be most conducive to effective learning. The critical focus should be on empowering those stakeholders best positioned to facilitate the targeted outcomes, rather than adhering to conventional constructions of who defines learning agendas. The limitations of the study drawn on the findings are constrained by geographical and temporal boundaries of datasets and analytic methods applied. Despite constraints, the diagnostic framing surfaces architecture learning as an adaptive, contested multilayered system warranting nuanced, pluralistic modes of education cognizant of canonical and emergent contributions diversifying knowledge landscapes. The networked examination prompts reflexive awareness of power dynamics and exclusions structuring knowledge dissemination.