International hegemony and the Iran - Pakistan - India Pipeline Project
Uluslararası hegemonya ve İran - Pakistan - Hindistan Boru Hattı Projesi
  1. Tez No: 414765
  2. Yazar: MERVE ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞADAN İNAN RÜMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez İran'ın Pakistan ve akabinde Hindistan'a ulaşması planlanan doğalgaz boru hattı projesini uluslararası hegemonya bağlamında inceleyen bir çalışmadır. Tezi oluşturan araştırma sorusu: İran İslam Cumhuriyeti, İran-Pakistan-Hindistan boru hattı projesiyle mevcut hegemonik düzene karşı bir duruşu mu amaçlamaktadır? İran nükleer silah üretimi suçlamalarıyla ABD tarafından çeşitli yaptırımlara maruz kalmaktadır. İki ülke arasındaki temel sorun nükleer enerji konusuna dayanır. Bu sebeple İran tarafından atılan her adım kuşkusuz ABD engeline takılacaktır. Pakistan ve Hindistan'la enerji işbirliğini planlayan İran, doğalgaz ihraç etmenin ötesinde, Çin'e uzanan bir enerji koridoru açmayı hedeflemektedir ki Çin ile ittifak yapma ihtimali ABD'yi rahatsız etmektedir. İran'ın uluslararası toplumdaki algısının, uluslararası hegemonik güç için bir tehdit unsuru olması tezin tartışma konusunu hegemonya kavramı etrafında şekillendirir. Bu bağlamda, çalışmanın odak noktası Gramsci perspektifli hegemonya kavramı üzerinden İran-Pakistan-Hindistan boru hattı projesini değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
This thesis is based on analyzing the position of the Iran pipeline project that is planned to deliver natural gas to Pakistan and following India within the context of international hegemony. The research question I try to answer is: Has the Islamic Republic of Iran aimed a stance against current hegemonic order with the Iran-Pakistan-India pipeline project? Iran has been imposed some sanctions by the USA for producing nuclear weapon. The main problem between two countries is based on nuclear energy issue. Therefore, every action of Iran regarding this topic will be doubtlessly avoided. Iran who plans to establish energy collaboration with Pakistan and India aims to open an energy corridor to China besides exporting natural gas. The possibility of alliance between Iran and China apparently bothers the USA. The international perception of Iran which is a threat risk for the international hegemonic power shapes the argument of this thesis around the concept of hegemony. In this context, the scope of this study is the assessment of Iran-Pakistan-India pipeline project with the perspective of Gramsci's hegemony concept.