Comparing urban occupational structures from the Ottoman Empire to the Turkish Republic with Imperial Russia to the USSR
Osmanlı İmparatorluğu'ndan Türkiye Cumhuriyeti'ne, Rus İmparatorluğu'ndan SSCB'ye şehirsel meslek yapıları üzerine bir karşılaştırma
- Tez No: 414767
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERDEM KABADAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 437
Özet
İşbu Yüksek Lisans tezinde, endüstriyelleşme ve mesleki dönüşüm arasındaki ilişki, geç Osmanlı İmparatorluğu'dan erken Türkiye Cumhuriyeti yılları ve buna paralel olarak, geç Çarlık Rusya'sından erken SSCB yılları bağlamında incelendi. Bu incelemede, gerekli meslek verisine ulaşmak için Osmanlı İmparatorluğu-Türkiye Cumhuriyeti tarafından 1845 Temettuat kayıtları, 1927, 1935 ve 1945 Genel Nüfus Sayımı, Çarlık Rusyası-SSCB tarafındansa 1897 Genel Nüfus Sayımı ile 1926 Genel Nüfus Sayımı kaynak olarak seçildi. Bu tezde yapılan analiz için kullanılan veri, şehir seviyesi boyutunda ele alındı ve Osmanlı İmparatorluğu-Türkiye Cumhuriyeti tarafından Bursa ve Ankara, Çarlık Rusyası-SSCB tarafındansa Ivanovo ve Ekaterinburg şehirleri seçildi. Ele alınacak temel mesele, endüstriyelleşme sürecine paralel ilerleyen mesleki dönüşümün, daha evvelden varsayıldığı gibi çalışan nüfusun ağırlıkla mesleki bakımdan birincil ekonomik aktivitelerden ikincil, ikincillerden de üçüncül ekonomik aktiviteler doğrultusunda, tek yönlü bir düz çizgi üzerinde ilerleyip ilerlemediği yönünde bir sorgulamadır. Bu tezdeki ana amaç, farklı endüstriyelleşme deneyimlerinin farklı türde mesleki dönüşüm modellerine yol açıp açmadığı yönünde yeni bulgulara ulaşmaktır. Hem Osmanlı İmparatorluğu, hem de Çarlık Rusyası, 'geç endüstriyelleşme' fikrinin örnekleri arasında yer almakta olduğundan, yapılacak analizle farklı endüstriyelleşme yollarının daha geniş bir perspektiften anlaşılması yönünde katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Bu tezde, yukarıda bahsedilen dört farklı örnek durumu ortak bir tabanda inceleyebilmenin yolu olarak, PSTI mesleki sınıflandırma sistemi, bir analiz aracı olarak kullanılmıştır. PSTI, meslek yapısı çalışmalarında, meslek kodlama maksadıyla geliştirilmiş ve uluslararası standartlarda kabul görmüş bir kodlama sistemidir. Bu tezde, eldeki verinin özelliklerine uygun olarak ilk ve ikinci seviye meslek kodlaması uygulanmıştır. Bu tezde elde edilen sonuçlarla, hem yukarıda bahsi geçen ülkelerin genel iktisat tarihi literatürü hem de daha geniş olarak, küresel boyutta 'endüstriyelleşme' ve 'büyük ayrışma' bağlamlarında oluşan literatüre katkı sağlamayı amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis project the alleged association between the industrialization and occupational transformation in late context of late imperial and early Soviet Russia as well as late Ottoman and early Republican Turkey would be examined. The relevant occupational data for hereby analysis is obtained from; for Ottoman/Turkish side, 1845 Tax Survey records, 1927, 1935 and 1945 General Census records and for Tsarist Russia/Soviet side, 1897 Russian General Census and 1926 Soviet Census. This analysis would be undertaken for city-level data and the relevant cities are, from the Ottoman/Turkish side, Bursa and Ankara and for Russian/Soviet side, Ivanovo and Ekaterinburg. The main inquiry would be whether industrialization process goes parallel with occupational transformation, which was supposed to move on a uni-linear line; that is, the majority of labor force would move from primary to secondary and secondary to tertiary sector activities by their occupations. The main motivation would be to explore more on how different industrialization experiences entail different variations of occupational transformation patterns. Both Ottoman/Turkish and Russian/Soviet industrialization cases were thought to be examples of 'belated industrialization' and hence our analysis could provide us wider perspectives on the varieties of industrialization process. In this thesis project, as a tool of analysis, PSTI classifying system would be used in order to establish a common line in order to compare these four different cases. PSTI is a globally acknowledged occupational classifying system for various levels. In this thesis, two levels of analysis, PSTI First and Second Digit would be employed. The results that have been obtained in this thesis would imply remarks for both relevant local contexts and from a wider perspective, the industrialization process and the great divergence literature.