Transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı
Disguised profit distribution through transfer pricing
  1. Tez No: 414766
  2. Yazar: GÖZDE SARUHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF SONSUZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Transfer fiyatlandırması her ne kadar, yasal düzen içerisinde herhangi bir hukuka aykırılık teşkil etmese de; söz konusu fiyatlandırma stratejisinin kar maksimizasyonu sağlama amacı ile, şirketler tarafından özellikle vergi planlaması yönünde kullanılması ve bu şekilde örtülü olarak kazanç dağıtımı sonucunu doğurması vergi idarelerinin transfer fiyatlandırması kavramı üzerine yoğunlaşmasına neden olmuştur. Ülkemizde de özellikle 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu ile birlikte, transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı müessesesi ciddi bir düzenleme ile ele alınmıştır. Bu çalışmamda, transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç müessesesi 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu açısından ele alınmış olup; 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu'nda yer alan düzenlemeler inceleme kapsamı dışında tutulmuştur. Çalışmamda, bana yardımcı olan sevgili tez danışman hocam Prof. Dr. Elif Sonsuzoğlu'na ve çalışmamı bitirmem konusunda bana sürekli destek olan aileme teşekkür ederim.
Özet (Çeviri)
Although, transfer pricing is not against the law within the scope of legal order, in case the pricing strategies are used for the profit maximization rule, the aim causes the disguised profit distribution. As a result, the tax authorities give consequence to the transfer pricing. In our country, the concept of the disguised profit distribution through the transfer pricing is seriously considered within the Corporate Income Tax Code numbered 5520 (“CITC”). In this study, the concept of the disguised profit distribution through the transfer pricing is examined wiithin the scope of CITC; the regulations of Income Tax Code numbered 193 are out of the this study. I appreciate to my thesis consultant Prof. Dr. Elif Soncuzoğlu and my family.