Yerel kültür politikalarında kadın imgesi: Bursa Büyükşehir Belediyesi örneği
Woman image in local cultural policies: Case of Bursa Metropolitan Municipality
  1. Tez No: 414768
  2. Yazar: DERYA ACUNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ ÜNSAL BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültür Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Kadının konumu ve yurttaşlığı Osmanlı'nın son döneminden itibaren Türkiye'nin en tartışmalı başlıklarından biri olagelmiş, iktidardaki görüşün etkisi altında yeni biçimlerde yorumlanmış ve araç olarak kullanılmıştır. Egemen sınıfın siyasal arenada temsil edilen bu görüşlerinin başlıca ortak noktası ise ideal kadını anne olarak konumlandırmak, başka bir deyişle milletin biyolojik yeniden üretiminden sorumlu tutmak olmuştur. Yerel yönetimler ise 60'lı yıllardan itibaren ülke gündemindeki önemli tartışmalardan bir başkasının konusudur. Bu tartışmalar, AB ile entegrasyonun sağlanması çabaları ve dışa açılmacı neoliberal ekonomi politikalarıyla yeni bir boyuta taşınmış, diğer yandan da yükselmekte olan toplumsal hareketlerin demokratikleşme yolundaki ısrarıyla ilgili tartışmaların çerçevesi genişlemiştir. Bir diğer tartışmalı başlık ise kültür politikaları olmuş, bu alandaki tartışmalar ve gelişmeler de yerel yönetimlerin güçlendirilmesi tartışmalarıyla benzer bir süreç izlemiştir. AKP iktidarı dönemi bu üç konuyla ilgili önemli zihniyet değişikliklerinin yaşandığı bir sürece sahne olmuştur. Bu çalışma da, siyasi görüşlerin ideal kadın kimliğini nasıl tahayyül ettiğini, bu oluşturulan imgenin kültür politikaları aracılığıyla yerelde nasıl iktidarı ele geçirmek veya pekiştirmek amacıyla işlevsellendirdiğini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda öncelikle kadın yurttaşlığını ele alan literatürdeki tartışmalar üzerinde durulacak, ardından Türkiye siyasi tarihinde merkezi iktidarların kadın yurttaşlığını nasıl ele aldığı kültür politikaları merceğinden ele alınacaktır. Çalışmanın bir sonraki kısmında Türkiye'deki yerel yönetim geleneğinin nasıl bir gelişim süreci izlediği ve bu süreçte gelinen son durumda kadın ve kültür konularına nasıl yaklaştığı incelenecektir. Tüm bu tartışma ve incelemeler, çalışmanın bir sonraki bölümünde Bursa Büyükşehir Belediyesi örneği üzerinden somutlaştırılacaktır. Son olarak da çalışmanın tamamını ve ortaya serilen durumu özetleyen ve sorgulayan bir sonuç bölümüyle bu alanda gelecekte yapılacak çalışmalara katkı sağlayabilecek birtakım sorular ortaya atılacaktır.
Özet (Çeviri)
The status and citizenship of women have been one of the controversial issues in Turkey since late Ottoman period, and have been interpreted and instrumentalized under the impact of the views of ruling parties. The common characteristic of these views, which are the political representations of ruling class, has been to define the ideal woman as the mother –in other words, to consider women having the responsibility for the biological reproduction of the nation. Local governments became the subject of another considerable debate after 1960's. On the one hand, this debate has reached to another level with the efforts on integrating into EU and rise of the neoliberal economic policies. On the other hand, the democratization demands of the social movements have broadened the scope of this debate. Another controversial topic on the agenda has been the cultural policies, and the debate on this topic has gone through a similar process with the debate on local governments. The period of AKP rule has witnessed marked mind-shifts on these three issues. This dissertation aims to analize how political ideologies imagine the woman, and how they use that image of the woman with the help of cultural policies to become the ruler or reinforce their power. Dissertation starts with a literature review on women and citizenship. The following chapter focuses on how ruling parties have interpreted women's citizenship since the late Ottoman period. Then, the historical development of local governments in Turkey and their current approach to women and culture issues are discussed. The next chapter exemplifies all previous arguments and statements of the dissertation with findings of the field research took place in Bursa. Finally a brief summary of the whole text is given and some further questions are asked as the conclusion.