Organofosfatlı bileşiklerle akut zehirlenme tedavisinde resveratrolün koruyucu etkisi
The protective effects of resveratrol in the treatment of acute poisoning with organophosphate compounds
  1. Tez No: 414816
  2. Yazar: NİSA HOCAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. YUSUF ÖZTÜRK, PROF. DR. MEHMET EMİN BÜYÜKOKUROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez çalışmasında, sıçanlarda fenthion ile oluşturulan akut toksisite sonrasında farklı dozlarda resveratrol (RES) ve pralidoksimin (PAM) tek başına veya birlikte kulanımının fenthionun sebep olduğu oksidatif hasarlara karşı antioksidan ve koruyucu etkileri biyokimyasal, immünohistokimyasal ve histopatolojik yöntemlerle araştırılmıştır. Akut fenthion toksisitesi sonrasında sıçan kan örneklerinde malondialdehit (MDA), glutatyon (GSH), askorbik asit, retinol, β-karoten düzeyleri, eritrositlerde süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (KAT), glutatyon peroksidaz (GSH-Px) enzim aktiviteleri ve karaciğer, kalp, böbrek, beyin, akciğer dokularında MDA ve GSH düzeyleri biyokimyasal yöntemlerle incelenmiştir. Bununla birlikte karaciğer dokusunda immünohistokimyasal ve histopatolojik incelemeler yapılmıştır. Tüm toksikasyon gruplarında LPO belirteci MDA'nın arttığı görülmüştür. Tüm tedavi gruplarında RES ve PAM MDA düzeyini düşürerek lipit peroksidasyonunu (LPO) azaltmıştır. RES ve PAM fenthionun sebep olduğu retinol ve β-karoten kaybını önlemiştir. Fenthion SOD, GSH-Px ve KAT aktivitesini arttırmıştır. Ancak tedavi gruplarında kontrole göre anlamlı bir değişiklik olmamıştır. Fenthionun karaciğer, beyin, böbrek ve kalp dokularında LPO'nu arttırdığı, RES'un karaciğer, beyin ve kalpte oluşan LPO'nu anlamlı şekilde azalttığı görülmüştür. Karaciğerin histopatolojik incelemesinde tedavi gruplarında, toksikasyon grubunda meydana gelen lezyonların azaldığı tespit edilmiştir. İmmunohistokimyasal incelemede zehirlenme tüm gruplarda apoptozise kadar varan seviyeye ulaşmasa da fenthionun yol açtığı apoptozisi RES artan dozlarda durdurmuştur. PAM da RES kadar başarılı olmuştur. Sonuç olarak, RES, fenthionun sebep olduğu LPO'nu ve oksidatif hasarı önlemiş, karaciğerde oluşan doku hasarını azaltarak OF zehirlenmesinin zararlarına karşı koruyucu etki göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the antioxidant and protective effects of resveratrol (RES), pralidoxime (PAM) alone and together in different doses against oxidative damage induced by acute fenthion toxicity were investigated by biochemical, immunohistochemical and histopathological methods in rats. After fenthion-induced acute toxicity, malondialdehyde (MDA), reduced-glutathione (GSH), ascorbic acid, retinol, β-carotene levels in blood samples, erytrocyte superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione peroxidase (GSH-Px) enzyme activities and liver, heart, kidney, brain, lung tissue MDA, GSH levels were investigated by biochemical methods. Furthermore immunohistochemical and histopathological examinations of liver tissues were studied. It was observed that LPO marker MDA was increased in all toxication groups. In all treatment groups RES and PAM decreased the MDA levels and reduced fenthion-induced LPO. RES and PAM prevented the loss of retinol and β-carotene levels. There was no significant difference in the SOD, GSH-Px and CAT activities in treatment groups. It was observed that fenthion increased the LPO in liver, brain, kidney and heart tissues. However RES decreased the LPO in liver, brain and heart tissues. It was obtained from the histopathological examination of the liver that the lesions occurred in the intoxication group were decreased in treatment groups. Immunohistochemical analysis showed that poisoning didn't reach up to apopitosis level in all groups. However in the immunohistochemical stainings, RES prevented apoptosis. PAM was at least as effective as RES. As a result, RES prevented the LPO and oxidative damage induced by fenthion and showed protective effects in the liver tissues against the damage caused by OF poisoning.