Yoğun bakımda organofosfat intoksikasyonu tanısıyla yatan hastaların enfeksiyon yönünden incelenmesi
Examination of infection development in the patients who are diagnosed with organophosphate poisoning in the intensive care unit
- Tez No: 474055
- Danışmanlar: PROF. DR. BERİT GÖKÇE CEYLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Yoğun Bakımda Organofosfat İntoksikasyonu Tanısıyla Yatan Hastaların Enfeksiyon Yönünden İncelenmesi Amaç: Organofosfat bileşikleri (OB) tarım sektöründe sıklıkla kullanılan bileşiklerdir. Bundan dolayı akut organofosfat zehirlenmeleri özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde sıktır. Zehirlenme bu kimyasalların üretim, taşınma ve kullanım alanlarında, evde kaza sonucu veya intihar amaçlı oluşabilir. Organofosfat zehirlenmeleri yoğun bakım takibi gerektirmesi ve uzun yatış süreleri görülebilmesinden dolayı hastane ve yoğun bakım enfeksiyonları açısından risk altında olmaktadır. Gelişen enfeksiyon ve tedavisi hem hasta derlenme ve taburculuk süresini uzatmakta hem de maliyeti arttırmaktadır.Biz de Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Erişkin Yoğun Bakım Ünitesinde gerçekleştirdiğimiz retrospektif çalışmamızda organofosfat zehirlenmelerini enfeksiyon kliniği açısından incelemeyi amaçladık. Hastalar ve Yöntem: 1 Ocak 2005 ile 31 Aralık 2015 tarihleri arasında Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Erişkin Yoğun Bakım Ünitesine OF zehirlenmesi nedeniyle kabul edilen 64 olgu alındı. Olgular hasta dosyaları, hastane arşiv sisteminin bilgisayar kayıtları ve gerektiğinde telefonla ulaşılarak retrospektif olarak incelendi. Olgular yoğun bakıma kabul sırasında enfekte olmayıp 72 s sonunda enfeksiyon kliniği gelişen hastalar (grup 2) ile bu süre sonunda enfeksiyon kliniği gelişmeyen hastalar (grup 1) olmak üzere iki gruba ayrıldı. İki grup istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: Hastalardan 33'ü (% 51,6) kadın, 31'i (% 48,4) erkekti. Ortalama yaş 35,6 ±16 idi. Hastalardan 51'i (% 79,7) intihar amaçlı, 13'ü (% 20,3) kazara OF'a maruz kalmışlardı. 55 (% 85,9) hasta oral yoldan, 9 (% 14,1) hasta inhaler yolla OF'a maruz kalmıştı. Enfeksiyon kliniği gelişen hasta sayısının 21 (%32,8) olduğu görüldü (Grup 2). Enfeksiyon kliniği gelişmeyen hasta sayısı ise 43 (%67,2) olarak saptandı (Grup 1).
Özet (Çeviri)
Examination of Infection Development in The Patients who are Diagnosed with Organophosphate Poisoning in The Intensive Care Unit Objective: Organophosphate compounds are frequently used in agriculture. Therefore, acute organophosphate intoxication is particularly prevalent in underdeveloped and developing countries. Poisoning can occur in the areas of production, transport and use of these chemicals, as a result of accident at home or suicide. Organophosphate poisoning is at risk for hospital and intensive care infections due to the need for intensive care follow-up and long hospitalization time. The developing infection prolongs patient recovery and discharge time and also increases cost. We aimed to investigate organophosphate intoxications in terms of infection clinic in our retrospective study which we carried out in Adult Intensive Care Unit of Anesthesiology and Reanimation Department of Süleyman Demirel University Faculty of Medicine. Patients and methods: Between January 1, 2005 and December 31, 2015, 64 patients admitted to the Department of Anesthesiology and Reanimation Adult Intensive Care Unit of Süleyman Demirel University Medical Faculty due to OF poisoning were included. Case files were reviewed retrospectively by accessing the computer registry of the hospital's archive system and, if necessary, by telephone. Patients were divided into two groups: patients who developed infection clinic at the end of 72 h (group 2) and patients who did not develop infection clinic (group 1) at the end of this period. The two groups were analyzed statistically. Results: 31 (% 48,4) of the patients were male and 33 (% 51,6) of them were female. Mean age of the population was 35,6 ± 16 years. 51 (% 79,7) of patients were exposed to organophosphate with the intent of suicide, 13 (% 20,3) of them were exposed accidentally. 55 (% 85,9) patients were exposed orally, 9 (% 14,1) patients were exposed by inhaling organophosphate. The number of patients who developed infection clinic was 21 (32.8%) (Group 2). The number of patients who did not develop infection clinic was 43 (67.2%) (Group 1).