Foramen mentale'nin değişik yaş gruplarında ortopantomografi ile morfometrik analizi
Morphometric analysis of foramen mentale with ortopantomography in different age groups
  1. Tez No: 414850
  2. Yazar: ZEHRA KORKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Diş Hekimliği, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Anatomy, Dentistry, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Kemik dokusu, diğer dokular gibi hücreler ve hücreler arası maddeden oluşan bir dokudur. Hücreler arası maddenin mineralize olması ile diğer dokulardan ayrılır. Kemikler, bir taraftan yıkılıp diğer taraftan yeniden yapılarak sürekli değişime uğrayan dinamik dokulardır. Bu olaya yeniden şekillenme (remodeling) denir. Remodeling hayat boyu devam eder. Bu araştırmada; 18-34, 35-49, 50-64, 65 yaş ve üzeri olarak dört ayrı yaş grubuna ayrılan hastalarda ortopantomografiler üzerinde foramen (for.) mentale'nin premolar dişlere ve mandibulae'nın anterior, posterior ve inferioruna olan uzaklıklarının ölçülerek morfometrik olarak değerlendirilmesi ve literatürde yer alan diğer çalışmalarla kıyaslanması amaçlanmıştır Çalışmada kullanılan ortopantomografiler 2014 yılı içerisinde Konya Ağız ve Diş Sağlığı Merkezine başvuran 18 yaş ve üzeri 630 bireye ait muayene amacı ile alınmış ortopantomografiler arasından seçilmiştir. İstatistiksel analizde tanımlayıcı istatistikler ile Kolmogorov-Smirnov, Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U, Wilcoxon, Ki-Kare testleri kullanılmıştır. For. mentale'nin lokalizasyonu farklı yaş gruplarında varyasyonlar gösterebilmektedir. For. mentale'nin, ramus mandibulae posterior kenarı ve symphysis mandibulae'ya olan uzaklığının yaşla beraber azaldığı söylenebilir. For. mentale'nin basis mandibulae'ya olan uzaklığının ise yaşa bağlı olarak değişmediği görülmüştür. For. mentale lokalizasyonunun cinsiyetler arasında fark göstermediği tespit edilmiştir. For. mentale'nin alt dişler ile olan ilişkisi incelendiğinde for. mentale'nin en sık I. ve II. premolar dişlerin apeksleri arasında (%50,2) ve II. premolar dişin apeksi hizasında (%32,3) konumlandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Bone tissue is a tissue consisted of cells and intercellular substance similarly to other tissues. It differentiates from other tissues by the mineralization of its intercellular substance. Bones are dynamic tissue that undergo a continuous change characterized by the alternated breakdown and regeneration. This process is called as remodeling. Remodeling lasts for the entire lifetime. This study aims to morphometrically evaluate the foramen (for.) mentale by measuring its distance to premolar teeth and to anterior, posterior and inferior parts of the mandibulae on the ortophantomographies in the patients categorized in four age groups as 18-34 years, 35-49 years, 50-64 years and 65 years and above and to compare the results with other studies published in the literature. Ortophantomographies used in the study were selected among the ortophantomographies obtained from 630 individuals aged 18 years or above, who were presented to Konya Oral & Dental Health Center in 2014 for the purpose of examination. Statistical analysis was performed using descriptive statistics as well as Kolmogorov-Smirnov, Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U, Wilcoxon and Chi-Square tests. The localization of the foramen mentale may vary across different age groups. It may be stated that the distance of the foramen mentale to the posterior edge of the ramus mandibulae and symphysis mandibulae decreases with age. It was seen that the distance of foramen mentale to the mandibular basis remained unchanged over time. It was found that the localization of the foramen mentale did not differ between the genders. When the relationship between for. mentale and inferior teeth was examined, it was seen that forament mentale was most commonly localized between the apices of the I. and II. premolar teeth (50.2%) and at the level of the apex of the II. premolar tooth (32.3%).