Aktif spor yapan ve emektar elit bisiklet sporcularında kalp değişiklikleri ve aritmi potansiyelini belirleme için farklı bir marker:T peak- T end
A different marker to determine the changes of heart and arrhytmia potential in the elite cyclist athletes that are engaged in sports actively and those that are veteran: T peak T end
  1. Tez No: 414851
  2. Yazar: BÜLENT IŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZÜLFİKARE IŞIK SOLAK GÖRMÜŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Mevcut çalışmanın amacı; aktif ve veteran (emektar) elit bisiklet sporcularında dayanıklılık sporunu uzun süreli yoğun antrenmanla yapma ve spora ara vermenin; kalp üzerinde yaptığı değişiklikler ile bu değişikliklerin bir farklı trans miyokardiyal repolarizasyon parametresi olan T peak-T end (Tp-e) değeri ve ölümcül kardiyak aritmi potansiyeli üzerine etkilerini belirlemekti. Çalışmamız; kriterlere uygun elit düzeyde 27 aktif (yaş aralığı 18-35), 27 veteran (yaş aralığı 22-45) sporcu ve 28 sağlıklı kontrol grubu (yaş aralığı 18-45) gönüllüyü kapsamaktadır. Çalışma grupları şu şekilde oluşturuldu: 1. Kontrol; 2. Aktif sporcu; 3.Veteran sporcu. Gönüllüler 12 saatlik açlık sonrası kabul edildi ve kardiyolojik muayeneleri yapıldı. Rutin, bazal kardiyolojik değerlendirmeler için tüm gönüllülerden venöz kan örnekleri alındı. Gönüllülerin 12 derivasyon standart EKG cihazı ile elektrokardiyografik kayıtları alındı. Alınan EKG kayıtlarından; Tp-e intervali, Tp-e dispersiyonu, düzeltilmiş Tp-e intervali ve Tp-e/QT oranı, QT intervali, QT dispersiyonu ve düzeltilmiş QT intervali değerleri deneyimli kardiyoloji uzmanı yardımıyla, bilgisayar destekli olarak hesaplandı. Tp-e intervali hesabı Tangent Metodu ile düzeltilmiş Tp-e ve QT intervali hesabı ise Bazett Formulü ile yapıldı. Bir kardiyolog tarafından gönüllülerin EKO cihazı ile kalp fonksiyonları ve sol ventrikül kitleleri belirlendi. Ayrıca gönüllülerin vücut kitle indeksleri belirlenerek ve vücut yüzey alanları hesaplandı. Çalışmamız 12 ay sürdü. Çalışmamızda ölçümlerden elde edilen Tp-e intervali değerini ortalama olarak, kontrol grupta (1) 75,0±9,3, aktif sporcu grupta (2) 88,1±7,0, veteran sporcu grupta (3) 83,2±8,8 ms bulduk. Grup 1-2, grup 1-3 ve grup 2-3 arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde fark tespit ettik.
Özet (Çeviri)
A different marker to determine the changes of heart and arrhythmia potential in the elite cyclist athletes that are engaged in sports actively and those that are veteran: T peak T end. The aim of present study was to determine the changes which having intensive and long term training of durability requiring sports and having break caused in the heart; the T peak-T end (Tp-e) value which is a different trans-myocardial repolarization parameter of those changes. Our study consists of 27 active athletes at elite level (aged between 18 and 35) in conformity with the criteria, 27 veteran athletes (aged between 22 and 45) and a control group of 28 healthy athletes. The study groups were formed as follows; 1) Control, 2) Active athletes, 3) Veteran athletes. Volunteers were accepted after 12 hours of hunger and their cardiologic examination was made. Venous blood samples were taken from all volunteers for routine and basic cardiologic assessment. Electro-cardiac records of the volunteers were taken through 12 derivation standard ECG device. From the obtained EKG records; Tp-e interval, Tp-e dispersion, the corrected Tp-e interval and Tp-e/QT ratio, QT interval, QT dispersion and corrected QT interval values were calculated by experienced cardiologists with computer aided. Tp-e intervals were calculated by Tangent method and corrected Tp-e and QT interval were executed by Bazett Formula. Cardiac functions and left ventricular masses of volunteers were identified by experienced cardiologist. Body mass indexes and body surface areas of volunteers were calculated. Our study took 12 months. We found that the average Tp-e interval obtained from the measurement in our study was (1) 75,0±9,3 in control group, (2) 88,1±7,0 among the active athletes and (3) 83,2±8,8 ms the group of veteran athletes, respectively. We determined a significant difference between groups 1-2, groups 1-3 and groups of 2-3.