Etil alkol ile oluşturulan karaciğer toksikasyonunda chlorella vulgaris ve propolis kullanımının karaciğer histopatolojisi, lipit peroksidasyon, GSH ve GSH-PX düzeyleri üzerine etkisi
Effect of using chlorella vulgaris and propolis on liver histopathology, levels of lipid peroxidation, GSH and GSH-PX in acute liver toxication which induced by ethyl alcohol
- Tez No: 414926
- Danışmanlar: PROF. DR. NADİDE NABİL KAMİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, etil alkol ile oluşturulan akut karaciğer toksikasyonunda Chlorella vulgaris ve propolis kullanımının karaciğer histopatolojisi, MDA, GSH ve GSH-Px düzeyleri üzerine etkisinin incelenmesi amaçlandı. Bu amaçla, 10-12 aylık, 200-250 gr. ağırlığında 32 adet erişkin erkek Sprague Dawley ratlar kullanıldı. Ratlar her grupta 8 hayvan bulunacak şekilde 2 deney ve 2 kontrol grubu olmak üzere 4 gruba ayrıldı. 1. Grup kontrol grubu olarak değerlendirildi ve 5mg/kg izokalorik maltoz gavajla verildi. 2. Gruba 7 g/kg/gün Etil alkol + %50 su, 3. Gruba önce 300 mg/kg/gün Clorella vulgaris, sonra 7 g/kg/gün Etil alkol+ %50 su ve 4. Gruba önce 200 mg/kg/gün propolis, sonra 7 g/kg/gün Etil alkol+ %50 su gavajla verildi. İlk uygulamadan 15 gün sonra ratlar eter anestezisi altında sakrifiye edildi. Alınan karaciğer doku örnekleri lipit peroksidasyon, GSH ve GSH-Px düzeylerine bakılmak üzere -20ºC'de saklandı. Ayrıca, karaciğer örnekleri % 10'luk formaldehit çözeltisine konularak histopatolojik olarak inceleninceye kadar saklandı. Histopatolojik incelemelerde, kontrol grubunun karaciğerinde herhangi bir değişiklik gözlemlenmemiştir. Ancak, etil alkol ile toksikasyon oluşturulan hayvanların karaciğerinde hasar oluştuğu, hücre bütünlüğünün bozulduğu ve hücre içinde yer yer vakuolleşmelerin meydana geldiği gözlemlenmiştir. Chlorella vulgaris ve propolis verilen grupların karaciğerinde etil alkol toksikasyonu sonucu oluşan bozuklukların yer yer azaldığı veya kaybolduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate of effect of using Chlorella vulgaris and propolis on liver histopathology, levels of lipid peroxidation, GSH and GSH-Px in acute liver toxication which induced by ethyl alcohol. For this purpose, 10-12 monthold, 200-250 g, 32 Sprague-Dawley rats were used. Animals were divided into 4 groups in which 2 experimentand 2 control. In each group had 8 rats. Group 1 was evaluated as the control group and 5 mg/kg isocaloric maltose were administrated using by gavage. For Group 2, 7g/kg/day ethly alcohol solution (50%), for Group 3 first 300 mg/kg/day Chlorella vulgaris, then 7g/kg/day ethly alcohol solution (50%), for Group 4, first 200 mg/kg/day propolis, then 7g/kg/day ethly alcohol solution (50%) was administrated by using gavage. After 15 days of administration, the rats were sacrificed under ether anesthesia. Taken liver tissue samples were kept at -20ºC in order to investigate the lipid peroxidation, GSH and GSH-Px levels. In addition, liver samples were kept in 10% formaldehyde solution until histopathologically investigate. In histopathological examinations, there is no change was observed in liver of Control Group. However, formed damage that shown as failed histological integrity and the locally balloons in the cells were observed in liver of animals with ethly alcohol toxication. It was determined that ethly alcohol intoxication disorder in the cell decreased or dissappear in the liver cells of Chlorella vulgaris and propolis treated groups.