Obstrüktif uyku apneli hastalarda cinsiyet farklılıkları (polisomnografik,demografik ve klinik özellikleri açısından)
Gender differences in patients with obstructive sleep apnea syndrome (by various polisomnographic,demographic and clinical features)
- Tez No: 415007
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU GÜLBAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Obstrüktif uyku apne sendromu (OSAS), üst hava yollarının parsiyel ya da tam tıkanması sonucu, uyku sırasında oksijen desatürasyonları ve uyku bölünmeleri ile sonuçlanan sık solunum durma epizodları ile karakterize bir hastalıktır. OSAS'ın sebep olduğu gün içi aşırı uykuluk hali nedeniyle; nörohumoral davranışlarda bozulma, hipertansiyon ve kardiyovasküler hastalıklar, otomobil kazalarında artış, yaşam kalitesi ve fonksiyonel durumda bozulma görülmektedir. OSAS'lı hastalarda cinsiyet farklılıkları bazı polisomnografik parametreler, demografik ve klinik özellikler ile açıklanabilir. Bu çalışmada Türkiye'deki OSAS'lı hasta popülasyonunda cinsiyet farklılığının hastaların semptomları, demografik verileri ve polisomnografik parametreleri üzerindeki etkisinin araştırılması ve sonuçlarının literatürdeki bulgularla karşılaştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Çalışmaya 2011-2014 yılları arasında uyku laboratuvarı'nda OSAS tanısı almış (AHI≥5/sa) 100 kadın 116 erkek olmak üzere toplam 216 hasta dahil edilmiştir. Tüm hastaların PSG öncesi OSAS ile ilişkili semptomları, yaş ve cinsiyet gibi demografik bilgileri ile beden kitle indeksi değerleri ve ESS sonuçları kaydedilmiştir. Çalışma kriterlerine sahip olan tüm hastaların PSG verileri değerlendirildi. Bulgular: Kadın hastaların yaş ortalaması 57,2 ± 9,1 olup, erkek hastaların yaş ortalamasına (50,9 ± 11,8) göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (p0,05). Ortalama obstruktif apne sayısına bakıldığında, erkek hastaların ortalaması 56±129 olarak bulunmuş olup, kadın hastaların ortalamasına göre (32±84,1) yüksek saptanmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction: As a prevalent disease, obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) is more frequently diagnosed in male patients than females. Nevertheless, how gender differences affect the OSAS clinic is not widely studied. The aim of this study is to find out the effects of gender differences in the symptoms, demographic data and polysomnographic parameters on patients with OSAS. Material and Method: Total of 216 (100 female and 116 male) patients diagnosed with OSAS (AHI≥5/sa) in our Sleep Laboratory between the years 2011 to 2014 are included in this study. Demographic properties including age and gender, body mass index (BMI), symptoms related to OSAS, and ESS results of patients are recorded. PSG data of all patients were evaluated in the study. Results: The average age of female patients (57,2 ± 9,1) was significantly higher than male patients (50,9 ± 11,8) (p0,05). The average number of obstructive apnea (56±129) as well as the average duration of obstructive apnea (17±5,8) was higher in male patients (p0.05 for both domain).