Obstrüktif uyku apne sendrom'lu hastalarda uyanma eşiği farklılıkları: Obez-nonobez, rem ve pozisyonel gruplar arasında karşılaştırma
Arousal threshold differences in patients with obstructive sleep apnea syndrome: A comparison between obese–non-obese, rem, and positional groups
- Tez No: 942329
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM YOSUNKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç. Çalışmamızda, obstrüktif uyku apne sendromu (OUAS) tanısı almış hastalarda uyanma eşiği (arousal threshold, ArTH) düzeyinin; obezite durumu (obez ve non-obez), uyku evresi (REM ve non-REM) ve pozisyonel özellikler (pozisyonel ve non-pozisyonel) açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem. Çalışmaya, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanes i Göğüs Hastalıkları Kliniği Uyku Laboratuvarı'nda, 2022–2023 yılları arasında yaşları 18–80 arasında olan ve tüm gece standart polisomnografi (PSG) ile obstrüktif uyku apne sendromu (OUAS) tanısı konulan 333 hasta dahil edildi. Düşük uyanma eşiği (ArTH); AHI %82,5 ve hipopne oranı > %58,3 kriterlerinden en az ikisinin varlığı ile tanımlandı. ArTH düzeyleri; obez ve nonobez, REM bağımlı ve non-REM, pozisyonel ve non-pozisyonel alt gruplar arasında karşılaştırıldı. Hastalara ait demografik, klinik ve PSG verileri retrospektif olarak analiz edildi. Bulgular. Bu çalışmada toplam 333 OUAS'lı (AHI:10-47,2) hastanın 119'unun (%35,7) düşük uyanma eşiği (düşük ArTH)'ne sahip olduğu belirlenmiştir. Düşük ArTH grubunda hastalar daha genç, BMI, boyun çevresi anlamlı düzeyde daha düşük ve total AHİdeğeri ile belirlenen OUAşiddeti daha hafif bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective. In this study, it was aimed to evaluate the arousal threshold (ArTH) levels in patients diagnosed with obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) in terms of obesity status (obese and non-obese), sleep stage (REM and non-REM), and positional characteristics (positional and non-positional). Methods. A total of 333 patients aged 18–80 years who were diagnosed with OSAS by overnight standard polysomnography (PSG) at the Sleep Laboratory of the Chest Diseases Clinic, Necmettin Erbakan University Meram Faculty of Medicine Hospital between 2022 and 2023 were included in the study. Low arousal threshold (ArTH) was defined as the presence of at least two of the following criteria: AHI 82.5%, and hypopnea ratio > 58.3%. ArTH levels were compared between the obese and non-obese, REM-dependent and non-REM, and positional and non-positional OSAS subgroups. Demographic, clinical, and PSG data of the patients were analyzed retrospectively. Results. In this study, a total of 333 patients diagnosed with obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) (AHI: 10–47.2) were evaluated. Among them, 119 patients (35.7%) were identified as having a low arousal threshold (low ArTH). Patients in the low ArTH group were significantly younger and had lower body mass index (BMI) and neck circumference compared to those with normal ArTH. The severity of OSAS, as assessed by total AHI, was milder in the low ArTH group.