Polisomnografi istenen sürücü adaylarında obstrüktif uyku apnesi sıklığının değerlendirilmesi
Evaluation of the prevalence of obstructive sleep apnea in driver candidates referred for polysomnography
- Tez No: 946101
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RAMAZAN BENLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kayseri Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
POLİSOMNOGRAFİ İSTENEN SÜRÜCÜ ADAYLARINDA OBSTRÜKTİF UYKU APNESİ SIKLIĞININ DEĞERLENDİRİLMESİ Giriş ve Amaç: Obstrüktif uyku apne sendromu (OUAS) uyku sırasında üst solunum yollarının tekrarlayıcı tam veya kısmi daralmaların olması ve sıklıkla kan oksijen saturasyonunda azalma ile karakterize bir sendromdur. OUAS'da kesin tanı yöntemi polisomnografi (PSG) olup bu yöntemle uyku süresince uyku dönemleri, solunum ve kalp ritmi, kan oksijen düzeyi takip edilmektedir. OUAS'da görülen gece ve gündüz semptomları hayat kalitesini düşürmekte, tedavi görmediği takdirde ciddi komplikasyonlara neden olabilmektedir. OUAS'ın neden olduğu gündüz aşırı uykululuk hali, dikkat eksikliği ve bilişsel kayıp sürücülerde kaza riskini artırmaktadır. Çalışmamızda polisomnografi (PSG) istenen sürücü adaylarının sonuçlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Ocak 2021- Mayıs 2024 tarihleri arasında Kayseri Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi uyku laboratuarında değerlendirilen bütün sürücü adayları dahil edilmiştir. Hastaların klinik, demografik ve PSG verilerine uyku ünitesinde arşivlenmiş dosyalardan ulaşılmıştır. Bu çalışma tek merkezli, tanımlayıcı, retrospektif bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Sürücü adayı olmayanlar, PSG yapılmamış olanlar, eksik veya ulaşılamayan PSG verisi olan hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. İstatistik analizler SPSS versiyon 22.0 yazılımı kullanılarak yapılmış, p değerleri
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF THE PREVALENCE OF OBSTRUCTIVE SLEEP APNEA IN DRIVER CANDIDATES REFERRED FOR POLYSOMNOGRAPHY Introduction: Obstructive Sleep Apnea Syndrome (OUAS) is a disorder characterized by recurrent upper airway obstruction during sleep, often leading to reduced blood oxygen saturation. Polysomnography (PSG) remains the gold standard for diagnosing OUAS, enabling the assessment of sleep stages, respiratory events, cardiac rhythm, and oxygen levels. OUAS-related nocturnal and daytime symptoms reduce quality of life and, if untreated, may result in serious complications. Particularly in drivers, excessive daytime sleepiness and impaired cognitive functions increase the risk of traffic accidents. This study aimed to assess the prevalence of OUAS among driver candidates referred for PSG. Materials and Methods: This single-center, retrospective, descriptive study included all driver candidates assessed in the sleep laboratory of Kayseri City Training and Research Hospital between January 2021 and May 2024. Demographic, clinical, and PSG data were obtained from archived records. Individuals who were not driver candidates, did not undergo PSG, or had incomp lete data were excluded. Statistical analyses were conducted using SPSS version 22.0, with p-values