Diyabetik sıçanlarda enerji içeceğinin yumuşak doku yara iyileşmesġ üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of energy drinks on soft tissue wound healing in diabetic rats
- Tez No: 415014
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET DURAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Yara iyileşmesi, yara oluşumundan sonra başlayıp dokunun tekrar sağlıklı halini almasına kadar geçen süredeki mekanizmaları kapsar ve bu süreç sistemik,lokal ve çevresel faktörlerden etkilenmektedir. Diyabet ve beslenmenin yara iyileşmesi üzerine olan etkilerinden yola çıkarak, bu çalışmaya 84 adet sıçan ile başlanmış ancak diyabetin komplikasyonlarına bağlı ölümler dolayısıyla 63 adet ile tamamlanmıştır. Yüksek kalorili diyet ve streptozotosin enjeksiyonu ile tip II diyabet oluşturulmuş sıçanların damak bölgesinde 3 mm çapında iki farklı yara yüzeyi (deepitelizasyon ve epitel+bağ dokusunun eksizyonu) meydana getirilmiştir. Sıçanlarda yaralar oluşturulduktan 1 gün sonra başlayarak şekersiz enerji içeceği veya distile su sakrifiye edilene kadar hergün oral gavajla verilmiştir. 3., 7., 14. ve 21. günlerde klinik olarak yara yüzeylerinin çap ölçümleri kaydedilmiş ve enflamasyon parametleri olan ödem ve eritem incelenmiştir. Histolojik olarak reepitelizasyon, granülasyon dokusu matürasyonu ve kollajen organizasyonu değerlendirilmiş ve ayrıca immunohistokimyasal olarak VEGF, FGF-2 ve tünel yöntemiyle apoptotik hücrelere bakılmıştır. Serum örneklerinde ise biyokimyasal olarak MDA, CAT ve FGF-10 bakılmıştır. Klinik değerlendirme sonucu test grubunda 3.gün örneklerinde eritem ve deepitelizasyondaki iyileşmenin istatistiksel olarak anlamlı üstün olduğu bulunmuştur. Biyokimyasal parametreler değerlendirildiğinde, test grubu 3.gün örneklerinde antioksidan CAT miktarının istatistiksel olarak anlamlı yüksek olduğu bulunmuştur. Histolojik değerlendirme sonuçlarına bakıldığında, reepitelizasyonun 7.günde, granülasyon dokusu ve kollajen oluşumunun ise 3.günde test grubunda istatistiksel olarak anlamlı daha fazla olduğu görülmektedir. İmmunohistokimyasal değerlendirme sonucu ise VEGF'in 14. ve 21.günlerde ve FGF-2'nin tüm değerlendirme periyodlarında test grubunda istatistiksel olarak anlamlı daha fazla olduğu görülmektedir. Çalışmanın limitasyonları dahilinde enerji içeceğinin, klinik, biyokimyasal ve histolojik parametrelerin değerlendirilmesi sonucunda diyabetik sıçanlarda sekonder yara iyileşmesinin erken döneminde faydalı olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Wound healing covers the mechanism period of tissue, starting from the formation of injury to become healthy again to get healthy again and this process is affected by systemic, local and enviromental factors. Based on the effects of diabetes and nutrition on wound healing and this study began with 84 samples, due to the deaths related with complications of diabetes, study was completed with 63 samples. 2 wound surfaces (deepithelization and exicision of the epithelium+connective tissue) each of be 3 mm diameters was formed on the type II diabetes rat's palate created with high-calorie diet and STZ injection. Energy drink in the test group and distilled water in control group via oral gavage was administered from one day after the surgery until being sacrificed. Clinical inflammation parameters such as edema and erythema and also wound surface diameter was assessed on 3rd, 7th, 14th and 21st days. Additionally, reepithelialization, granulation tissue formation and collagen organization were assessed histologically. The immunohistochemical expression of VEGF, FGF-2 and appoptotic cells with tunnel method was examined. Blood samples taken while sacrificing and MDA, CAT and FGF-10 were examined. In terms of improvoment of erythema and deepitelization results revealed that test groups statistically significant better than control group on the 3rd day. According to histological evaluation, re-epithelization on the 7th day, granulation tissue and collogen formation on the 3rd day in the test group was statistically significantly better. The results of immunohistochemical evaluation showed the level of VEGF in the test group was statistically significant better on the 14th and 21st days and FGF-2 level in the test group was statistically significant better at all the evaluation periods. Within the limitations of this study energy drinks, clinical, biochemical and histological parameters in the evaluation of diabetic rats has shown to be helpful in early secondary wound healing.