Diyabetik sıçanlarda sistemik adropin uygulamasının kardiyovasküler sistem üzerindeki etkileri
The effects of systemic adropin treatment on cardiovascularsystem in diabetic rats
  1. Tez No: 639072
  2. Yazar: FATHIA HUSSİEN MOHAMED MOHAMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Diyabetes mellitus(DM) insülin yapımında, salınımında veya dokularda insüline yanıtta bozulmayla karakterize bir hastalıktır. Kontrolsüz diyabette akut ve kronik komplikasyonlarla karşılaşılabilmektedir. Diyabetik kardiyomiyopati patogenezinde yer alan hiperglisemi aracılı oksidatif stresin tedavisinde, antioksidan savunmanın rolü yeni tedavi yaklaşımları açısından oldukça önemlidir. Adropin endotelyal hücrelerde enerji homeostazisinin ve insülin duyarlılığının sürdürülmesinde görev alan düzenleyici bir proteindir, kardiyovasküler hastalıklarla ilişkilidir. Çalışmamızda streptozotosin (STZ) ile diyabet oluşturulan sıçanlarda, sistemik adropin uygulamasının; kalp ve aort dokuları üzerindeki biyokimyasal ve morfolojik etkilerini incelemeyi amaçladık. Çalışmada 180-250 gram ağırlığında 50 adet erkek Wistar-Albino sıçan kullanıldı. Gruplar; Kontrol (K:n=12), Kontrol+Adropin (KA: n=12), Diyabet (D:n=13), Diyabet+Adropin (DA:n=13) şeklinde oluşturuldu. Diyabet 65mg/kg/ (i.p.) STZ enjeksiyonu ile yapıldı. Adropin, STZ yapılmasından 10 hafta sonra, günde 2 defa 450 nmol/kg/gün (i.p.) olacak şekilde 10 gün uygulandı. Çalışmanın sonunda hayvanlar Ketamin-Ksilazin anestezisi altında intrakardiyak kan alınmasıyla feda edildi. Çalışma sonunda kalp ve aort dokularında total oksidan (TOS), total antioksidan (TAS), paraoksonaz (PON), arilesteraz (ARE), vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF) ve tümör nekrozis faktör-α (TNF-α) seviyeleri tespit edildi. Kalp ve aort dokularının kollajen lif yoğunluğu ve aort tunika media (TM) kalınlığı değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus (DM) is asyndrome characterized by impaired insulin production, release or response to insulin in tissues. Many acute and chronic complications occur in uncontrolled diabetes. Based on the key role of hyperglycemia mediated oxidative stress in the pathogenesis of diabetic cardiomyopathy, increased antioxidant defense will present a new therapeutic approach for the management of diabetic cardiomyopathy. Adropin is a protein identified as a regulator of endothelial cells, which is involved in maintaining energy homeostasis and insulin sensitivity. It is associated with various cardiovascular diseases. In our study we aimed to investigate the biochemical and morphological effects of adropin on the heart and aortic tissues in diabetic rat. In our study, 50 male Wistar-Albino rats weighing between 180-250 grams were used Groups; Control (C:n=2),Control+Adropin (CA:n=12), Diabet (D:n=13), Diabet+Adropin (DA:n=13). Diabetes was formed by single dose 65mg/kg Streptozotocin STZ i.p. injection, 10 weeks after STZ administeration, twice a day for 10 days, i.p. 450 nmol/kg/day adropin was applied. The day after the last adropin dose, animals were sacrificed by intracardiac blood collection under Ketamine-Xylazine anesthesia. At the end of the study, total oxidant (TOS), total antioxidant (TAS), paraoxonase (PON), arylesterase (ARE), vascular endothelial growth factor (VEG)F and tumor necrosis factor-α (TNF-α) and collagen fiber density in the heart and the aortic tissues and aortic tunica media thickness (TM) were measured.