Mesenchymal stem cell and amnion membrane coupling at ıslet cell transplantation to diabetic rats
Diyabetik ratlarda adacik hücre transplantasyonunda mezenkimal kök hücre ve amniyon membran birlikteliği
- Tez No: 415018
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURGÜL ATMACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Fizyoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Physiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada adacık hücre transplantasyonlarında adacık hücresinin canlılığının uzun süre korunamaması, beslenememesi ve immün reaksiyonların gözlenmesi nedeniyle amniyon membranını doğal bir kılıf, mezenkimal kök hücreleri bu membrana destek veren bir katman yaparak adacık hücrelerinin daha korunaklı bir ortama transplantasyonunun yapılması amaçlandı. Transplantasyonda 40 tane 3,5-4 aylık Wistar Albino erkek rat kullanıldı. Her bir grupta 8 rat olacak şekilde toplam 5 grup oluşturuldu. Bunlar; amniyon membran grubu (AM), amniyon membran+mezenkimal kök hücre grubu (AM+MKH), amniyon membran+adacık grubu (AM+Adacık), amniyon membran+adacık hücre +mezenkimal kök hücre grubu (AM+Adacık+MKH) ve kontrol grubu olarak düzenlendi. Ratlarda streptozotosin ile diyabet oluşturuldu. Transplantasyondan sonraki ilk üç gün, sonraki haftalarda ise haftada iki kez olmak üzere kan şekeri ölçümü yapıldı. Daha sonra 26. günde intraperitoneal glukoz tolerans testi (IPGTT) yapıldı. Transplantasyon öncesi ve sonrası c-peptid seviyelerine bakıldı. Çalışma 28. günde sonlandırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, due to failing to keep vital the islet cells for long time, insufficient nutrition and the immune reaction against those cells in standard islet cell transplantation methods; it is aimed to transplant islet cells to more protective environment by using amnion membrane as a natural sheath and mesenchymal stem cells as a supportive layer to this sheat. Forty adult (3.5-4 months) male Wistar albino rats were used in transplantation. Five groups are formed that each group contains eight rats. Groups were formed as; amnion membrane group (AM), amnion membrane+mesencyhmal stem cell group (AM+MKH), amnion membrane+islet cell group (AM+ISLET), amnion membrane+ islet cell+mesenchymal stem cell group (AM+ISLET+MSC) and control group. Diabetes was induced by streptozotocin in rats. Blood glucose levels were measured every day during fist three days and then twice in following weeks. On 26th day, intraperitonal glucose tolerans test (IPGTT) was performed. C-peptide levels were checked before and after transplantation. The study was ended on 28th day.