Kırşehir ilindeki devlet liselerinin beden eğitimi ve spor açısından potansiyelleri (imkan ve eksiklikler)
The potential of high schools in kirşehir city for physical education and sport (oppurtinity and deficiency)
- Tez No: 415017
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN YONCALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırma, "Kırşehir İlindeki Devlet Liselerinin Beden Eğitimi ve Spor Açısından Potansiyellerini (İmkan ve Eksiklikler)''belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, 2015-2016 eğitim-öğretim yılı I. döneminde Kırşehir ilinde devlete bağlı bulunan 9 farklı lisede öğrenim gören 632 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen 'beden eğitimi ve spor imkan ve eksiklikler ölçeği (BESİVE)' kullanılmıştır. Bu araştırmanın değişkenleri; öğrencilerin cinsiyeti, okul türü ve sınıftır. Elde edilen değerlerin normal dağılım gösterip göstermediği Shapiro-Wilk testi ile incelenmiş, verilerin normal dağılım gösterdiği belirlenmiştir. Araştırma verilerinin analizi yüzde (%), frekans (f), t-testi ve Anova testi ile yapılmıştır. Sonuç olarak katılımcıların, cinsiyetlerine göre beden eğitimi ve sporun önündeki engellere vermiş oldukları cevaplar arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Okulların akademik başarılarına göre yapılan sınıflandırma sonucu grupların vermiş olduğu cevaplarda ölçeğin alt faktörlerinden kurumsal boyutta anlamlı bir fark bulunamazken, sınav kaygısı ve ilgisizlik, öğrenci deneyimi, fiziksel yetersizlik (altyapı) boyutlarında ise istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this survey is to find out the potentiel of high schools in Kırşehir for physical education and sport (Oppurtinity and Deficiency). The survey was made to 632 students in high schools of Kırşehir in the term of 2015-2016.As the data collection instrument, evaluation part developed by the searcher was used. The variables of this survey one the sex of the students, school type and the class. The results have been examined according to the Shapiro-Wilk test whether it is normal or not. The analysis of survey data has ben made according to %, frequency, t test and Anova test. At the result of the search, the obstacles to pyhsical education and sport have no differentness on participants' gender. Considering schools' classification by success,achievement group , therere is no significant difference on institutive dimension ; in spite of this, there is a significant statitical difference on the dimensions of exam anxiety , lack of interest, student's experience, pyhsical inefficacy (background)