Periferik sinir defekt onarımında biyolojik kondüit modeli: De-epitelize insan amniyotik membranı ve adipoz kökenli mezenkimal kök hücre tabakası içeren sinir kondüit modelinin sinir iyileşmesine etkisinin değerlendirilmesi
Biological conduit model in peripheral nerve defect repair: Evaluation of nerve healing effect of nerve conduit model including de-epithelialized human amniotic membrane and adipose-derived mesenchymal stem cell layer
- Tez No: 636092
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT ÇALIŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Periferik sinir yaralanmalarında oluşan sinir defektlerinin rekonstrüksiyonu için ilk tercih otolog sinir grefti olmasına rağmen fonksiyonel sinir sakrifikasyonu gerektirmesi, ciddi donör alan dezavantajları ve nöral rejenerasyonun suboptimal olması nedeniyle yeni arayışlar devam etmektedir. Çalışmada sinir greftine alternatif olarak, sinir rejenerasyonu için elverişli bir ortam oluşturacağı düşünülen adiposit kökenli mezenkimal kök hücre tabakası (AKMKH) ve amniyotik membrandan (AM) oluşan biyolojik bir kondüit tasarlanmıştır. Üretilen kondüitin nöral rejenerasyona etkisini değerlendirmek üzere sıçanlarda 10 mm'lik siyatik sinir defekti oluşturulmuş olup, kontrol grupları olarak; sham kontrol grubu, negatif kontrol grubu ve otolog sinir grefti grubu; deney grupları olarak, AKMKH tabakası ve AM'den oluşan kondüit, PGA tüp kondüit, sadece AM'den oluşan kondüit kullanılmıştır. Farklı sinir onarım yöntemlerinin periferik sinir ve gastrokinemius kası üzerindeki etkileri fonksiyonel, histolojik ve immünohistokimyasal testler ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although the first choice for reconstruction of nerve defects in peripheral nerve injuries is autologous nerve graft, new searches continue due to the fact that it requires functional nerve sacrification, severe donor site disadvantages and suboptimal neural regeneration. In the study, as an alternative to the nerve graft, a biological conduit, consisting of an adipocyte-derived mesenchymal stem cell sheet (ADMSC) and amniotic membrane (AM), which is thought to create a favorable environment for nerve regeneration, was designed. In order to evaluate the effect of the produced conduit on neural regeneration, 10 mm sciatic nerve defect was created in rats and as control groups; sham control group, negative control group and nerve autograft group; As the experimental groups, the conduit consisting of the ADMSC sheet and AM, the PGA tube conduit, only the conduit consisting of AM were used. The effects of different nerve repair methods on the peripheral nerve and gastrocnemius muscle were evaluated by functional, histological and immunohistochemical tests. When comparing the number of myelinated axons between groups; The mean value of the number of myelinated axons of the mid section was significantly higher in the group using the AM and ADMSC sheet compared to the groups using PGA tube conduit and only AM.