Asit, lazer ve lazer-asit kombinasyonu ile pürüzlendirilen diş yüzeylerine uygulanan porselen laminate veneerlerin klinik takibi
The clinical follow up of porcelain laminate veneers applied to tooth surfaces prepared with acid, laser and laser-acid combined system etching
- Tez No: 415022
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI SEÇİLMİŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Porselen laminate veneer (PLV) restorasyonlar için bağlantı başarısızlıkları en sık karşılaşan problemlerden biridir. Bu çalışmanın amacı asit, lazer ve lazer-asit kombinasyonu ile pürüzlendirilen mine yüzeylerine simante edilen Bilgisayar Yardımı ile Tasarım/Bilgisayar Yardımı ile Üretim (CAD/CAM) ile üretilmiş PLV'lerin başarısının in vivo olarak değerlendirilmesidir. Estetik şikayet ile kliniğimiz başvuran 18 hastada 86 adet PLV restorasyon hazırlandı. Kompozit ile deneme uygulamaları ve diagnostik mum modelaj uygulamaları yapılan hastaların preparasyonları tamamlandı. Ağız içi kamera ile dijital ölçü alındıktan sonra PLV tasarımı yapıldı ve yüksek lösit içerikli hazır feldspatik bloklar kullanılarak restorasyonlar üretildi. Hastalar rastgele 3 gruba ayrıldı. 1. grupta mine yüzeyine % 37'lik ortofosforik asit uygulandı. 2. grupta Erbium: Yttrium Aluminium Garnet, (Er:YAG) lazer mine yüzeyine 8 mm uzaktan ve dik olarak (non-kontak başlık, 1.2 Watt, 120 mJ, 10 Hz, MSP, su +, hava +) uygulanmıştır. 3. grupta mine yüzeyine Er:YAG lazer ve % 37'lik ortofosforik asit uygulanmıştır. Yüzey pürüzlendirme işlemi tamamlandıktan sonra restorasyonlar dual-cure rezin siman (Variolink N) ile simante edildi. Restorasyonlar 6-12 ay arasında takip edildi. Değerlendirme Modifiye USPHS (United States Public Health Service) kriterleri, Löe ve Silness plak indeksi ve Löe ve Silness gingival indeksi, hasta memnuniyet anketi ve restorasyonun desimante olup olmamasına göre yapıldı. Çalışmada 1. hafta, 3. ay ve 6. ay klinik değerlendirme sonuçlarının istatistiksel değerlendirmesinde kategorik değişkenlerin 3 farklı zamanda ölçümlerinin karşılaştırılması için Cochran Q testi, sayısal ölçümlerin 3 grupta karşılaştırılması için Freidman testi uygulanmıştır. Alt grup karşılaştırmalarında ise all pairwise yöntemi kullanılmıştır. İki kategorik değişken arasındaki ilişkinin test edilmesi için ki-kare testi kullanılmıştır. Tanıtıcı istatistik olarak sayı ve yüzde değerleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
For porcelain laminate veneers (PLV) restoration the connection failure is one of the most encountered problems. The aim of this study, is to evaluate the invivo success of PLV's, cemented to the enamel's surface which has been modificated with acid, lasers and laser-acid combination,manufactured with Computer Aided Design/Computer Aided Manufacturing (CAD/CAM). Eightysix PLV restoration was prepared in 18 patient with aesthetic complaints. The mock-up trials with composite and wax-up, prepations have been completed. After the intraoral digital impression PLV's design have been made and restorations have been produced by using IPS empress CAD blocks. Patients were randomly divided into 3 groups. İn the first group 37% orthophosphoric acid was applied to the enamel surface. İn the second group Erbium: Yttrium Aluminium Garnet (Er: YAG) laser was applied to the enamel surface from 8 mm distance in non-contact mode with the settings of 1.2 watt, 120 mJ, 10 Hz, MSP, water + air +. İn the third group Er: YAG laser and %37 orthophosphoric acid was applied respectively to the enamel surface. After the surface modification procedures restorations were cemented with dual-cured resin cement (Variolink N). Restorations were followed for periods ranging from 6-12 months. The evaluation was performed by using modified USPHS (United States Public Health Service) criteria, Löe Silness plaque and gingival index, patient's satisfaction survey and according to the failure of restorations. For comparison of clinical evaluation, in the 1. week, 3. months and 6. months in three different time measurements Cochran Q test was used. To compare the digital measurement among three groups Friedman test was used. İn comparison of subgroups all pairwise method was used. To test the relationship between two categorical variables, chi-square tests were used. As an introductory statistics number and percentage values are given.