Obez hastalarda vücut kitle indekslerine göre framingham risk skorlarının ve skoru etkileyen faktörlerin karşılaştırılması
Comparison of the framingham risk scores and the factors affecting the score according to body mass indices in obese patients
- Tez No: 415064
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ERSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Obezitenin kardiyovasküler hastalık riskini arttırdığı birçok çalışmada ortaya konmuştur. Biz bu çalışmamızda obezitenin belirleyicisi olan Vücut Kitle İndeksi'nin (VKİ) kardiyovasküler hastalık riski göstergesi olan Framingham risk skorlaması ile ilişkisini ve farklı obezite derecesine sahip kişilerde Framingham risk skorlamasını ve bunu etkileyen faktörleri değerlendirmeyi amaçladık. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Polikliniği'ne Ocak 2010-Ocak 2015 arasında obezite nedeniyle başvuran 55 kadın hastanın dosya verisi çalışmaya dahil edildi. VKİ 40-50 kg/m2 olanlar bir grubu (grup 1, n:25) VKİ >50 olanlar (grup 2, n:30) diğer grubu oluşturdu. Her 2 grup kardiyak risk skoru, bunu oluşturan faktörler ve metabolik sendrom kriterleri yönünden karşılaştırıldı. Total kolesterol, HDL kolesterol, trigliserit, açlık kan şekeri değerleri yönünden iki grup arasında farklılık saptanmadı. Ortalama Sistolik Kan Basıncı (SKB) 1. grupta 2. gruba göre anlamlı düşüktü (p0.05).
Özet (Çeviri)
Several studies have revealed that obesity increases the risk of cardiovascular disease. We, in this study, aimed to evaluate the association of Body Mass Index (BMI), which is the determinant of obesity, with Framingham risk scoring, which is the indicator of cardiovascular disease risk and Framingham risk scoring in persons having different obesity levels and the factors affecting it. File data of 55 females admitted to polyclinic of the Department of Endocrinology and Metabolic Diseases, Department of Internal Diseases, Faculty of Medicine, Uludağ University due to obese between January 2010-January 2015 were included in the study. One group was composed of BMI 40-50 kg/m2 (group 1, n: 25) while the other group was composed of BMI >50 (group 2, n: 30). Both groups were compared in terms of cardiac risk score, the factors forming it and metabolic syndrome criteria. There was not any difference between the two groups in terms of total cholesterol, HDL cholesterol, triglyceride, fasting blood glucose values. Average systolic blood pressure (SBP) was significantly lower in the 1st group than the 2nd group (p0.05).