Toplumsal cinsiyet'in dergi reklamlarına yansıma biçimleri: cosmopolitan, elele, FHM ve boxer örneği
Analaysing of advertisement which using women's and men's body in context gender in woman and man magazine: Elele, FLM and boxer
- Tez No: 415102
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA YENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Toplumsal cinsiyet kavramı biyolojik olarak var olan iki cins arasındaki farklılıkları toplumsal alanda da yaratarak ayrımcılığın oluşmasını sağlayan bir olgu olarak tanımlanmaktadır. Toplumsal cinsiyet toplumun en küçük yapı taşı olarak tanımlanan aile içerisinde annenin ve babanın üstlendiği roller temelinde ve bu rollerin çocuklara aktarım yoluyla yeniden üretilerek devamı sağlanmaktadır. Kültürel olarak aile içerisinde yeniden üretilen toplumsal cinsiyet kavramı iki cins arasındaki farklılıkları gündelik yaşam pratiklerine taşıyarak kadın ve erkeğe farklı roller sunmaktadır. Kitle iletişim araçları da toplumsal cinsiyet kavramını yeniden üreterek geniş kitlelere ulaşmasında etkin bir oynamaktadır. Kitle iletişim araçları aracılığında geniş kitleler seslenen reklamlar, temel olarak üretim ve tüketim devingenliğini sağlamak için bir ürün veya hizmetin tanıtımını yaparken oluşturduğu mesajlar temelinde toplumsal cinsiyet kavramının devamı için çalışmaktadır. Çalışmada, kadın ve erkek dergilerinde kadın ve erkek bedeni kullanılan reklamların beden olgusunun sunumu özelinde toplumsal cinsiyet kavramını nasıl yeniden ürettiği çözümlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Gender is another thing between women and men natural biological diversity. Therefore in social context gender is a phenomenon as causes discriminate womens and mens in social context. Gender is continued because of family's roles. In family parents transfers gender roles their children. In this way gender roles reproduce again and again. This reproduce, carry out diversity of women and mens casually life practical. Because of women and men different roles in society. In addition to family as well as mass media has got a vital role at repreduce gender concept and reached its a lot of people in society. Another important point is advertisement about gender. As you known advertisemet is very important piece of mass media. All advertisement has got a messages because of provide production and consuption balance. If this messages has gender perspective, society are effected negative about which roles have women and men. In this study, analaysing of advertisement in gender context which using women and men's body women and men magazines. In addition this study aims to determine how this magazine reproduce gender roles.