Erken devletin siyasi ve hukuki yapısı
Political and legal structure of the EARLY state
- Tez No: 415101
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEVFİK ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Yapılan çalışmada insan topluluklarının“Devletsiz”yaşam biçimlerinden“Devletli”yaşam biçimlerine geçiş aşaması incelenmeye çalışılmıştır. Bu yolda öncelikle ilk insanların dünya üzerinde yaşam sürdürebilme, diğer bir değişle geçim biçimleri ve bunun toplumsal yapılarına etkileri incelenmiş olup, sonrasında ise geçim biçimlerinde vuku bulan değişikliklerin toplumsal yapılardaki değişimleri ortaya konulmuştur. İncelemede sırasıyla Birey, Toplum, Devlet unsurları takip edilmiştir. Buna göre birey kendi fiziksel ve düşünsel yeteneklerini kullanmak suretiyle ve kendi hemcinsleri beraber ile dünya üzerinde yaşamını sürdürme yolunda çözümler yaratmış ve bu çözümleri uygulamıştır. Bunların kelime karşılığı da geçim biçimleridir. Avcılık, Toplayıcılık, Çiftçi ve Çobanlık olarak sıralayabileceğimiz bu geçim biçimlerinde son ikisi diğerlerine nazaran Devletli Toplum yapısının oluşmasına imkân vermektedirler. Çiftçi ve Çobanlığın zaman ile iç içe geçmesi İlkel Toplum'un kıtlık koşullarını aşmasına neden olmuştur. Böylece artı-ürüne ulaşan İlkel Toplum, kıtlık koşulları ile şekillendirmiş olduğu yönetimsel yapısını terk etmek zorunda kalır ve Devletli Topluma doğru açılım yapmak zorunda kalır. Söz konusu zorunluluk, artı-ürünün tek elde toplanması düşüncesinden kaynaklanmaktadır. Böylece toplum kıtlık koşullarındaki paylaşımcılığını terk ederek kendi içinde bölünür. Bunun sonucu olarak da yöneten kesim toplumdan bağımsızlaşır ve onun üzerine yerleşir. Yöneten kesimin topluluk üzerindeki tahakkümünü sürdürebilme aracı da Devlet olarak tanımlanır. Toplum yaşantısında zaman içinde söz konusu olan, ekonomik, üretimsel gelişimlerin toplumsal yaşantıya etkileri ile Devlet, kendini bunlara yeni araçları ve kurumları ile uyarlar. Erken Devlet ise bu gelişim sürecinin ilk aşamasını temsil eder. Erken Devlet, devlet kurumlarının henüz oluşturulduğu ve olgunlaşma sürecinin devam etmekte bulunduğu aşamayı betimlemektedir.
Özet (Çeviri)
In the research, it has been strived to examine the transition phase from the“Stateless”life pattern of communities to State Societies. In order to achieve the goal, the way of maintaining life on the earth of the first humans is studied first and subsequently, the affects of these maintenance patterns to the primitive societal structure. In the research of concern, the respective line of Individual, Society, and State was followed. Accordingly it can be said that, the individual invented some solutions and also practiced them to keep his maintenance of living on the earth by using his physical abilities and acting together with his same kind. The equivalent terms of these activities are livelihood patterns. The livelihood patterns can be enumerated as Gathering, Hunting, Agriculture (i.e. Farming) and Herding. Agriculture and Herding are the only patterns which can give the key of a“State”to primitive societies in comparison to the first two livelihood patterns, namely Gathering and Hunting. The gradual combination of Agriculture and Herding in time caused the Primitive Community to overcome the scarcity conditions of life. Therefore Primitive Community attained the surplus and had to leave the administrative structure that is framed by the conditions of scarcity. The aforesaid necessity is given rise by the thought of accumulation of surplus in one hand. In this manner, the society is partitioned into two sections as the ruler and the ruled. The ruler section becomes separated from the society and settles above it. Consequently, the entire means of the ruler to carry on its domination on the society is defined as the State. The developments which have taken place in the economic and the productive life lead the state to institute new tools and institutions. Early state is the first phase of this development. Early State underlines the phase in which state institutions are formed and matured.