Sığır tüberkülozunda osteopontin ve sirtuin aktivitesinin ımmunohistokimyasal olarak incelenmesi
Immunohistochemical examination of osteopontin and sirtuin activity in cattle tuberculosis
- Tez No: 415106
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada PPD pozitif olarak zorunlu kesilen sığırlardan makro olarak tüberküloz lezyonu saptanan organların histopatolojik ve immunohistokimyasal olarak OPN ve SIRT reaksiyonu açısından immunohistokimyasal incelemeleri yapılmıştır. Makro olarak lezyonlara en fazla akciğer ve mediastinal lenf düğümlerinde rastlanmış, ardından karaciğer dalak ve kalpte lokalizasyon saptanmıştır. Lezyonlarda etken varlığı Ziehl-Neelsen metodu ile saptanmıştır. Immunohistokimyasal incelemede normal dokularda hiç OPN veya SIRT aktivitesi saptanmazken, tüberküloz lezyonlarında belirgin şekilde artış saptanmıştır. Her iki markır için en fazla pozitiflik gösteren hücreler Langhans tipi dev hücreler ile yangısal hücrelerdi. Bu çalışmanın sonuçları OPN ve SIRT aktivitesinin tüberkülün patojenezinde önemli olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, PPD positive with compulsatory slaughtered cattle's macropscopically tuberculosis lesioned organs were examined by histopathological and immunohistochemical methods for OPN and SIRT expressions. The macroscopical lesions were commonly localised on lungs and mediastinal lymph nodes, than liver, spleen and heart affected respectively. Agents were detected in the lesions by Ziehl-Neelsen method. At the immunohistochemical examination, no OPN and SIRT expressions were observed in normal tissues while marked increase in expression of these markers in tuberculouse lesions. The most marked immunopositive cells were Langhans giant cells and inflammatory cells. This study results indicated that OPN and SIRT has a role in tubercule pathogenesis.