Ultrasonografik desidua basalis kalınlık ve serum progesteron seviyesi ölçümünün 1.trimester gebelik kayıplarını öngörmedeki rolü
The role of the thickness of desidua basalis and serum progesteron levels predicting the first trimester pregnancy loss
  1. Tez No: 415107
  2. Yazar: SEVGİ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ HIZLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Ultrasonografik desidua bazalis ölçümü ve serum progesteron seviyesi kombinasyonunun 1.trimester gebelik kayıplarını öngörmedeki etkinliğini saptamayı amaçladığımız çalışmamızda missed abortus tanılı hastaların oluşturduğu grupta kontrol grubuna kıyasla daha ince desidua bazalis kalınlığı ve daha düşük serum progesteron seviyesi saptandı. Çalışmaya katılan tüm hastalar incelendiğinde serum progesteron seviyesi düşük olan hastalarda daha ince desidua bazalis kalınlıkları ölçüldü. Erken gebelik kayıplarını desidua bazalis kalınlığının ince ölçümü tek başına öngörebilirken, tek başına düşük serum progesteron seviyesi düşük tehdidini öngörmede etkin değildi. Çalışmamız desidua bazalis kalınlığı ölçümü yapılan araştırmalar içinde geniş örneklem grubuyla dikkat çekmektedir. Verilerimiz erken gebelik döneminde desidua bazalis tabakası kalınlığıyla ilgili bir referans aralığı vermektedir. Düşük progesteron değerine sahip kadınlarda sağlıklı gebeliklere kıyasla belirgin biçimde ince desidüal bazalis tabakası vardır. İnanıyoruz ki, ilerde yapılacak olan ve bulgularımızı teyit eden daha geniş kapsamlı çalışmalar ile düşük tehdidini öngörmede desidua bazalis kalınlığı ölçümü önemli yer tutacaktır.
Özet (Çeviri)
In our study , we aimed to determine the efficacy of the combination of the ultrasonographic measurement of decidua basalis and serum progesterone levels in predicting the first trimester pregnancy loss. In our study, patients who has a diagnosis of missed abortion have thinner decidua basalis thickness and lower serum progesterone levels compared to the control group . In our study results thinner decidua basalis thickness measurements can predict the first trimester pregnancy loss by itself but lower serum progesterone levels can not predict the first trimester pregnancy loss by itself. Our study draws attention because of the large sample survey conducted in the decidua basalis thickness measurement. Our data provides a reference range of decidua basalis layer thickness in early pregnancy period . Decidua basalis layer is significantly thinner in patients who has low serum progesterone levels than the patients who has healthy pregnancies. We believe that ,in the future there will be made more extensive studies confirming our findings. The ultrasonographic measurement of decidua basalis will hold an important place in predicting the first trimester pregnancy loss.