Rotavirus gastroenteriti ile febril konvulziyon arasındaki ilişkinin saptanması
Determination of the relationship between rotavirus gastroenteritis and febrile seizures
- Tez No: 415117
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM NÜKET YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş ve Amaç: Rotavirüs (RV) enfeksiyonları genellikle gastroenterit tablosuyla karşımıza çıkmaktadır. Bunun dışında RV'ün ilişkili olduğu bazı klinik durumlar bulunmakta olup nörolojik tutulum bunlardan biridir. RV'nin nörolojik tutulum açısından en sık oluşturduğu klinik tablo benign konvulziyonlardır. Bu çalışmanın amacı; RV ile febril konvulziyon (FK) arasındaki ilişkinin saptanması ve FK oluşumuna etki eden faktörlerin belirlenmesidir. Gereç-Yöntem: Ocak 2010-Ocak 2014 tarihleri arasında gastroenterit nedeniyle Turgut Özal Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'ne başvuran, yaşları 6 ay-6 yaş arasında değişen ve dışkıda hızlı immuno-kromatografik ölçüm yöntemi ile RV antijeni bakılan hastaların dosyaları retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların klinik ve laboratuvar verileri kaydedildi. Bulgular: 5542 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalardan %22'si RV(+) ve %78'i RV()'ti. FK geçiren 50 hastanın 21'i (%42) RV(+); 29'u (%58) RV(-) olarak bulundu. Bütün hastalarda FK sıklığı %0.9; RV(+) olan hastalarda %1.7, RV(-) olanlarda %0,7 olarak saptandı. FK görülme riski, RV(+) hastalarda RV(-) hastalardan 2.59 kat yüksek olarak tespit edildi (güven aralığı=1.47-4.55).
Özet (Çeviri)
Objective: Rotavirus (RV) infections usually emerge with gastroenteritis. Neurological involvement is an other clinical presentation of RV infection. Benign convulsions are the most common clinical presentation of the RV infections with neurological involvement. The aim of this study is to determine the relationship between RV and febril convulsion (FC) and identification of factors affecting the formation of FC. Method: The records of patiens whom ages ranged between 6 months and 6 years admitted to Turgut Ozal University School of Medicine Child Health and Diseases Department with gastroenteritis between January 2010 and January 2014 were evaluated retrospectively. The patiens who undergone the quickly measurement of immuno-RV antigen with chromatographic method in the stool were included in the study. Results: 5542 patients were found eligible for the study. 22%of the patients were RV(+) and 78%of the patients were RV(-). 50 patients had febrile convulsions and 21 (42%) of the patients were found RV(+) and 29 (58%) of the patients were found RV(-). FC incidence was found 0.9%for all patients. This rate was 1.7%and 0.7%for RV(+) and RV(-) patients respectively. The risk of FC in RV(+) patients was determined as 2:59 fold higher than in RV(-) patients (confidence interval = 1:47 to 4:55).