Obestatin ve malnutrisyon ilişkisinin hemodiyaliz hastalarında değerlendirilmesi
Evaluation of relationship between obestatin and malnutrition in hemodialysis patients
- Tez No: 415116
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKÇAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
AMAÇ:Obestatin hormonunun malnutrisyon ve obezite ile olan ilişkisini hemodiyaliz hasta grubunda ortaya koymaktır. Hemodiyaliz hastalarında sekonder komorbiditeler de oldukça sık görülür. Anemi, kardiyovasküler hastalıklar, kemik-mineral metabolizma bozuklukları bunlardan bazılarıdır.Obestatin hormonunun sekonder komorbiditeler ve hiperlipidemi ile varsa ilişkisini açıklamaktır. YÖNTEM:Kesitsel bir çalışma yapıldı. Çalışmamıza 43 kronik hemodiyaliz hastası, 43 sağlıklı birey, kontrol grubu olarak katılmıştır. Hastaların ve kontrol grubunun alınan serum örneklerinde biyokimyasal parametreler ve ELISA yöntemiyle obestatin düzeyleri değerlendirilmiştir. BULGULAR:Gruplar arasında cinsiyet,yaş ve serum obestatin seviyeleri arasında anlamlı farklılık yoktu.Obestatin ile vücut yağ miktarı,bel çevresi,SGA puanları,BKİ ölçümleri,trigliserid ve ldl düzeyleri arasında korelasyon sağlandığı görüldü.Vücut yağ miktarının,obestatin düzeylerini etkileyen temel faktör olduğu bulundu.Obez bireylerde ise obestatinin %75 sensitivite,%71,2 spesifite ile obeziteyi belirlediği saptandı. TARTIŞMA:Serum obestatin seviyeleri, vücut yağ kitlesi,vücut kitle indeksi,bel çevresi,serum ldl ve trigliserid düzeyleri ile anlamlı olarak yüksek bulundu.Obestatin hormon çalışmalarının gelecekte malnutrisyon ve/veya obezite gelişiminin önlenmesi,düzenli besin-enerji alımı ve daha sağlıklı bir metabolizma işlevi açısından önemli bir belirteç olarak kullanılabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE:Malnutrition,obesity and their relationship between obestatin is to revealed to hemodialysis patients. The secondary co-morbidities are seen quite frequently in hemodialysis patients. Anemia, cardiovascular diseases, bone and mineral metabolism disorders, among others. The secondary of the hormone obestatin comorbidities and explain the relationship, if any, hyperlipidemia. METHODS:This was a cross-sectional study including 43 chronic hemodialysis patients and 43 healty controls. Biochemical parameters and Obestatin levels in the serum samples collected from patients and control group were evaluated by ELISA technique. RESULTS:Age,sex and serum obestatin levels did not different significiantly between groups. Obestatin the amount of body fat, waist circumference, SGA score , BMI measurements showed that the correlation between triglyceride and LDL levels achieved. The amount of body fat, was found to be the main factors affecting the level of obestatin. In obese individuals obestatin of 75% sensitivity and 71.2 % specificity were found to determine with obesity. CONCLUSION:Obestatin serum levels were significiantly higher founded with body fat mass, body mass index, waist circumference, serum LDL and triglyceride levels.The future of malnutrition hormone obestatin work and / or prevention of obesity development, regular food-energy intake for a healthy metabolism and function could be used as an important marker.