Laringofaringeal reflünün nazal direnç üzerine etkisinin araştırılması
Evaluation of nasal resistance in patients with laryngopharyngeal reflux
- Tez No: 415118
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPER YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş-Amaç: Laringofaringeal reflü (LFR)'nün nazal konjesyon ve nazal direnç üzerine etkisini değerlendirmek; tedavi ile bulgulardaki değişikliği incelemek amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Tipik gastroözofageal reflü (GÖR) yakınması ile gastroentoroloji kliniğine başvuran, özofagogastroduodenoskopi sonucunda alt özofagus sfinkter (AÖS) gevşekliği ve Los Angeles kalsifikasyonuna göre evre B veya C özofajit saptanan 164 hastaya, ekstraözofageal semptom sorgulaması içeren Reflü Semptom İndeksi (RSİ) anketi ve fleksibl nazofarengolarengoskopi ile Reflü Bulgu Skoru (RBS) değerlendirmesi yapılarak, RSİ skoru 13'ün, RBS skoru 7'nin üzerinde olan 50 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışma grubuna nazal semptomlardaki değişikliği değerlendirmek amacıyla NOSE (Nasal Obstruction Symptom Evaluation) anketi yapıldı. Sağlıklı gönüllülerden oluşan 50 kişi kontrol grubuna alındı. Çalışma ve kontrol gruplarının aktif anterior rinomanometri yöntemi ile total nazal direnç (TND) ölçümleri yapıldı. 12 hafta süreyle günde iki kez pantoprazol tedavisi verildi. Tedavi öncesi ve sonrası tüm ölçümler tekrarlandı. Elde edilen tüm veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences, SPSS 15.0; SPSS Inc., Chicago, IL, USA) programı ile değerlendirildi. Bağımlı grupların kıyaslanmasında Wilcoxon testi kullanıldı. Bağımsız grupların analizinde Mann Whitney testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objectives: To study the rhinologic impacts of laryngopharyngeal reflux, the effectiveness of treatment and objective evaluation of nasal resistance. Subjects and Methods: Patients with typical gastroesophageal reflux symptoms had undergone esophagogastroduodenoscopic examination. 164 patient has a result of, lower esophageal sphincter dysfunction and grade C or D esophagitis according to Los Angeles classification. Reflux Symptom Index(RSI) questionnaire were assessed to evaluate extraesophageal symptoms. Reflux finding score (RFS), were assessed to evaluate laringeal morphologic changes. 50 subjects whose RSI score above 13 and RFS score above 7 were included in study group. NOSE (Nasal Obstruction Symptom Evaluation) were assessed to evaluate nasal symptoms in study group. 50 healthy volunteers included in control group. Both groups' total nasal resistance (TNR) measurements were performed by active anterior rhinomanometry technique. Antireflux medicaton was given for 12 weeks. All parameters calculated before and after medical treatment. Statistical analysis was performed by SPSS (Statistical Package for Social Sciences, SPSS 15.0; SPSS Inc., Chicago, IL, USA). Dependent groups were compared with wilcoxon test and independent groups were analysed with Mann Whitney test.