Miyofasiyal ağrı sendromunda extracorporeal shock wave therapy (ESWT) ve kinezyolojik bantlama tedavilerinin etkinliğinin karşılaştırılması
- Tez No: 415120
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU YANIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
AMAÇ: Bu çalımanın amacı; önemli bir disabilite nedeni olan ve kronik ağrılı hastalıkların %50-80' ini oluşturan miyofasiyal ağrı sendromunda (MAS)' ın tedavisinde Kinezyolojik Bantlama ve ESWT (Extracorporeal Shock Wave Therapy)' nin etkinliğinin ağrı ve kas spazmı derecesi, boyun fonksiyonu, yaşam kalitesi ve depresyon üzerine etkilerinin karşılaştırılmasıdır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya Turgut Özal Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon polikliniğine Şubat 2015-Ekim 2015 tarihleri arasında başvuran trapez kasında ( üst, orta ve alt trapez kasları) en az bir adet tetik noktası olan, en az üç aydır ağrıları olup 8 hafta içerisinde miyofasiyal ağrıya yönelik herhangi bir medikal veya fizik tedavi almayan 20-75 yaşları arasında 60 hasta alındı. MAS tanısı, Travell ve Simons'ın tanı kriterleri esas alınarak konuldu. Bu hastalar iki gruba randomize edildi. Çalışma grubundaki hastalara tek hekim tarafından ESWT cihazı 0.056 mj/mm2 haftada bir kez tetik noktaya 1000, çevresine 500 atım verilecek şekilde 3 hafta boyunca toplam 4500 atım uygulandı. İkinci gruptaki hastalara tek hekim tarafından tek tarafta (üst trapezde) tetik noktası saptanan hastalara 4 günde bir toplamda 3 kez X şeklinde tetik nokta kinezyo bantlaması yapıldı. Tüm hastalara ağrı eşiği ve ağrı toleransını objektif olarak ölçmek için algometrik (dolorimetrik) ölçüm, Verbal (0-10 cm) ve kas spazmı Palpabl Kas Spazmı Derecesi ile, servikal EHA servikal goniometrik ölçümler ile, depresyon durumu Beck Depresyon Ölçeği ile, yaşam kalitesi ise Short Form-36 Genel Yaşam Kalitesi Formu (SF36) ile tedaviden önce, ilk tedaviden 4 gün sonra sonra ve son tedavinin bitiminden 1 hafta sonra değerlendirildi. BULGULAR: Çalışmaya katılan hastaların %76,7'si kadın, %23,3'ü ise erkek iken ESWT ve Kinezyobant tedavisi gören hastaların ortalama yaş değerleri sırasıyla 38.63 ve 39.17'dir. Her iki grupta da tedavi ile istirahatte ve hareketle olan ağrı değerlerinde, ağrı eşiğinde, ağrı skorunda, kas spazmı derecesinde ve yaşam kalitesi bazı alt parametrelerinde anlamlı iyileşme gösterildi (p0.05). Servikal EHA değerlerinde ESWT grubunda anlamlı bir düzelme gösterilirken (p0.05). Gruplar karşılaştırıldığında tedavi öncesinde ve sonrasında ölçülen istirahat ağrısında ve hareketle olan ağrıda azalmada, ağrı eşiğinde yükselmede, ağrı skorunda düşmede, kas spazmında düzelmede iki tedavinin de birbirine üstünlüğü yoktu. Fakat gruplar karşılaştırıldığında ESWT grubunda yer alan hastalarda servikal EHA değerindeki düzelme, kinezyobant grubunda yer alan hastalara göre daha yüksekti. Ayrıca kinezyobant grubunda yer alan hastalarda Beck depresyon ölçeğinde düzelme, ESWT grubunda yer alan hastalara göre daha yüksekti. ESWT alan grupta Kısa Form-36 Sağlık Profili alt parametresi olan ağrı, enerji/canlılık alt parametrelerinde istatistiksel olarak iyileşme görüldü kinezyobant alan grupta genel sağlık algısı alt parametrelerinde; istatistiksel olarak iyileşme görüldü. Kinezyobant alan grupta ağrıda anlamlı derecede azalma kaydedildi. Fiziksel fonksiyon ve genel sağlık algısı alt parametreleri tedavi sırasında (ilk tedaviden 4 gün sonra) düzelirken son tedaviden sonra yapılan ölçümlerde ilk yapılan muayeneye göre düzelme gözlemlendi fakat anlamlı derecede bir iyileşme olmadığı kaydedildi (p>0.05). SONUÇ: MAS'da hem ESWT hem kinezyobant tedavisinin ağrının tüm parametrelerinde, kas spazmında ve yaşam kalitesinin bazı parametrelerinde düzelmede etkili olduğu ve birbirlerine üstünlüklerinin bulunmadığı, servikal EHA'yı düzeltmede ESWT tedavisinin kinezyobant tedavisine üstün olduğu fakat Beck depresyon ölçeğinde düzelmede durumun tam tersi olup kinezyobant tedavisinin ESWT tedavisine üstün olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The objective of this study is to compare the effects of Kynesiological Banding and ESWT (Extracorporeal Shock Wave Therapy) in terms of pain and muscle spasm degree, neck function, quality of life and depression on myofascial pain syndrome (MPS) that is an important cause of disability and represents 50-80% of chronic painful diseases. MATERIALS AND METHODS: 60 patients among 20-75 years that applied to the Turgut Ozal University Medicine Faculty Physical Therapy and Rehabilitation outpatient clinic between February 2015 and October 2015 and have at least one trigger point pain on trapezius muscle (upper, middle and lower trapezius muscles) without any medical or physical treatment for myofascial pain in 8 weeks were enrolled to the study. MPS was diagnosed on the basis of Travell and Simons's diagnostic criteria. Patients were randomized into two groups. A total of 4500 shots with ESWT device 0.056 mj/mm2 were performed to the patients in the study group in a way that 1000 shots to the trigger point and 500 shots to around once a week by the same physician. X-shaped trigger point kynesiologic banding were performed to patients in the second group that have only one side (the upper trapezius) trigger point a total of 3 times in 4 days intervals by the same physician. Algometric (dolorimetric) measurement for the pain threshold and pain tolerance with verbal (0-10 cm) and visual pain scoring, muscle spasm with palpable muscle spasm degree, cervical range of motion with cervical goniometry, depression status with Beck's Depression Inventory, life quality with Short Form-36 General Quality of Life Form (SF-36) were performed to all patients. They were assessed before treatment, after 4 days of first treatment and 1 week after of last treatment. RESULTS: 76.7% of patients were female and 23.3% were male. The median age of patients treated with ESWT and Kinesio were respectively 38.63 and 39.17. A significant improvement on pain values at rest and with movement, on pain threshold, on pain score, on muscle spasm degree and on some sub-parameters of quality of life with treatment were shown in both groups (p0.05). Althought there were no improvement on cervical ROM values in Kynesiological banding group (p>0.05); a significant improvement was shown in ESWT group (p0.05). CONCLUSION: It was found that both ESWT and Kynesiological banding treatment are effective on all parameters of pain, muscle spasm, some parameters of life quality and the there was no superiority over each other; ESWT treatment is superior to Kynesiological banding on the treatment of cervical ROM; it is opposite on the improvement of Beck's Depression Inventory and Kynesiological banding is superior to ESWT in MAS.