Kontrast madde nefropatisinde erken marker olarak kidney injury molecule-1 (KIM-1) kullanımı
Is kim-1 is a valuable diagnostic tool for early diagnosis of contrast induced nephropathy
  1. Tez No: 415122
  2. Yazar: DERYA AKDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKÇAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Kontrast Madde Nefropatisi (KMN) tanısında serum kreatinin değerinin yanısıra erken böbrek hasarı belirteçlerinden biri olan Kidney Injury Molecule 1'in (KIM-1) kullanılabilirliği araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Turgut Özal Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Kliniğinde angiografi uygulanan olan hastalar çalışmaya alındı. 3200 hasta takip edilerek AKIN 2007 ve KDIGO 2012 Akut Böbrek Hasarı Kılavuzları baz alınarak KMN tanısı alan 32 hasta KMN grubu ve 20 kontrast alan ancak KMN gelişmeyen hasta kontrol grubu olarak alındı. Çalışma prospektif olarak planlandı. Hasta ve kontrol gruplarından kontrast maruziyeti öncesi (0. saat), KM verildikten sonra 6. ve 48. saatlerde idrar örnekleri alındı. Ayrıca her iki gruptan sabah açlık kanı alınarak lipid paneli, tam kan sayımı ve böbrek fonksiyon testleri incelendi. Hasta ve kontrol grubu idrar örneklerinde KIM-1 molekülü düzeyi bakıldı. Anlık idrar örnekleri olduğu için spot idrar kreatinin düzeyi ile oranlanarak düzeltilmiş KIM-1 düzeyleri gruplar arasında kıyaslandı. Bulgular: Hasta ve kontrol grupları arasında lipid paneli, demografik özellikler ve tam kan sayımı parametreleri arasında anlamlı fark yoktur (P>0,05). Hasta ve kontrol gruplarını belirlerken kreatinin düzeyi baz alınarak fark oluşturulmuştu. Kontrast madde nefropatisi gelişen hastalarda üre ve kreatinin değerlerinde anlamlı yükseklik görüldü (p=0,001, p=0,004). KIM-1 düzeyleri kontrast madde nedropatisi gelişen hastalarda 0. Saate göre 6. ve 48.
Özet (Çeviri)
Aim/Scope: Contrast-induced nephropathy (CIN) is a common complication of diagnostic/therapeutic procedures. Serum creatinin levels are sensitive but often lead to diagnostic delays for acute kidney injury (AKI) and potential misclassification of actual injury status. Kidney injury molecule (KIM-1) is a novel early marker of AKI. The aim of our study was to evaluate KIM-1 levels in patients with CIN. We performed a single center, nested case-control study. Materials- Methods: Three thousand and two hundred patients who undergone coronary angiography were included into the study. Thirty two patients were diagnosed CIN. Twenty patients who undergone coroner angiography but not have CIN were evaluated as control group (n=20). The diagnosis of CIN was done according to KDIGO 2012 Acute Kidney Injury Guideline criteria. Urinary KIM-1 is measured by enzyme-linked immunosorbent assay before, 6th and 48th hours post contrast. Serum creatinine was measured before, 24th and 48th hours post contrast.