Kontrast madde nefropatisinin erken tanısında serum ngal (neutrophil gelatinase-associated lipocalin) düzeyinin prediktif değeri
Predictive value of serum ngal (neutrophil gelatinase-associated lipocalin) level in the early diagnosis of contrast agency nephopathy
- Tez No: 822750
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL KAVALCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çalışmamızda, kontrast madde nefropatisi (KMN) gelişen hastalarda, serum NGAL düzeyinin erken tanıdaki yerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamız, 1 Kasım 2014 – 28 Şubat 2015 tarihleri arasında kontrastlı batın tomografi çekilen 74 hasta ile prospektif olarak tasarlandı. Hastaların; demografik bilgileri (yaş, cinsiyet), şikayetleri, sodyum, potasyum, üre, kreatinin, BT sonuçları ve NGAL sonuçları değerlendirildi. Sodyum, potasyum, üre, kreatinin ve NGAL değerleri 0,, 6. ve 72. Saatlerdeki değerleri değerlendirildi. Parametrik verilerin analizinde Student T-Testi, non-parametrik verilerin analizinde Mann-Whitney-u testi, niteliksel verilerin analizinde Ki-kare testi, verilerin zaman içindeki değişiminin değerlendirilmesinde Friedman Testi kullanıldı. p0,05). Sodyum ve potasyum düzeylerinin gruplar arasında fark oluşturmadığı, ancak tüm grup incelendiğinde sodyumun zaman içinde anlamlı olarak yükseldiği belirlendi (p0,05); 72. saatte üre düzeyinin KMN gelişen grupta yükseldiği belirlendi (p0.05). Kreatinin düzeyinin gruplar arasında fark oluşturmadığı (p>0,05), ancak zaman içinde anlamlı olarak arttığı saptandı (p0,05), KMN gelişen grupta 6.
Özet (Çeviri)
Our study aimed the early diagnostic role of serum NGAL level in patients with conrast-induced nephropathy (CIN). We designed a prospective study with 74 patients who underwent contrast-enhanced abdominal computed tomography (CT) between the dates 01.11.2014 and 28.02.2015. We evaluated each patient for their demographic information (age, gender), symptoms, the values for sodium, potassium, blood urea nitrogen (BUN) and creatinine, CT findings and the NGAL level. The values for sodium, potassium, BUN, creatinine and NGAL were noted at 0th, 6th and 72nd hours. Data was analyzed; we used Student T-Test to evaluate the parametric data, Mann-Whitney U Test for non-parametric data analysis, Chi-square test for qualitative data analysis and Fridman Test for the analysis of data changes over time. P value below 0.05 was considered to be statistically significant. 6,2 % of patients developed CIN. The mean age of patients with CIN was higher (p0.05).