ANT bromür bileşiğinin indikatör olarak kullanımının incelenmesi ve PH kağıdı üretimi
Investigation of using ant bromide compound as an indicator and PH paper production
  1. Tez No: 415129
  2. Yazar: ZEYNEP ŞAHİNBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ANT Bromür bileşiği bu tez kapsamında elde edilen, literatürde olmayan, indikatör özelliği gösteren ve antosiyanin yapısında bir boyar maddedir. ANT Bromür bileşiği suda çözünen asidik bir boyar maddedir ve sentez aşamasında yeşil kimya stratejisine uygun olarak mikrodalga kullanıldı. Bu bileşiğin farklı pH aralıklarında renginin değişmesi üzerine indikatör olarak kullanımı araştırılarak pH kağıdı üretildi. ANT bromür bileşiğinin yapısı NMR (400 MHz NMR, 1D: 1H, 13C-APT; ve 2D: COSY), FT-IR, UV-Vis, LC-MS/MS teknikleri ile aydınlatıldı. Antioksidan aktivitenin belirlenmesi için SOD ve DPPH yöntemleri kullanıldı. SOD yönteminde süperoksit radikallerinin %50'sini süpüren ANT konsantrasyonu 65.78 µM olarak ölçüldü ve ANT'nin etkinliğinin SOD enziminin etkinliğinden daha az olduğu görüldü. DPPH yönteminde ANT'nin BHA'ya göre DPPH radikallerini giderme etkinliğinin daha yüksek olduğu ortaya konuldu. Askorbik asit ile kıyaslandığında ise askorbik asitin daha yüksek DPPH radikal süpürme kapasitesine sahip olduğu tespit edildi. Antimikrobiyal aktivite tayininde 11 bakteri türüne karşı iki ayrı yöntemle analiz yapıldı. Mikroorganizmalara karşı ayarlanan ekstraktların antimikrobiyal aktiviteleri kalitatif ve kantitatif olarak inhibisyon bölgeleri, alan çapları ve MİK değerlerinin bulunuşu ile değerlendirilerek ANT Bromür bileşiği, Kanamisin antibiyotiğiyle karşılaştırıldığında gram pozitif bakterilerde ve E. coli'de daha iyi etkinlik gösterdiği görüldü. ANT Bromür bileşiğinin elektrokimyasal özellikleri dönüşümlü voltametri ve kare dalga voltametri yöntemi kullanılarak belirlendi. ANT Bromür bileşiğinin dönüşümlü voltametri ile katodik ve anodik potansiyel taraması sırasında iki adet indirgenme ve bir adet yükseltgenme reaksiyonu verdiği belirlendi. Aynı analiz kare dalga voltametri ile gerçekleştirildiğinde yine aynı pikler elde edilerek reaksiyonların doğruluğu teyit edildi.
Özet (Çeviri)
ANT Bromide compound which is a dyestuff obtained within this thesis, not in the literature, showing the indicator feature and in the structure of anthocyanin. ANT Bromide compound is an acidic dyestuff which is water-soluble and was used microwave in synthetic step according to green chemistry strategy. pH paper was producted by investigated for using as an indicator about change of the color in various pH ranges of this compound. The structures of the ANT compound were identified by NMR (400 MHz NMR, 1D: 1H, 13C-APT; and 2D: COSY), FT-IR, UV-Vis, LC-MS/MS techniques. SOD and DPPH methods were used for determination of antioxidant activity. The concentration of ANT which was swept 50% of the concentration of superoxide radicals was measured as 65.78 µM in SOD procedure and found that activity of ANT was less than SOD enzyme activity. In DPPH method, the efficiency of removal of the DPPH radicals of ANT was higher than BHA was made out. When it was compared with ascorbic acid, it was determined to have higher DPPH radical scavenging capacity than ascorbic acid. The determination of antimicrobial activity was analyzed by two different methods against 11 bacterial species. Antimicrobial activities of extracts which was set against microorganisms, inhibition zones, zone diameters as qualitative and quantitative and by evaluated with presence of MIC value, ANT Bromide compound was better activity in gram-positive and E. coli compared to kanamycin antibiotic. The electrochemical properties of ANT Bromide compound were determined using cyclic voltammetry and square wave voltammetry method. The compound of ANT Bromide gave two reduction and an oxidation reaction that was determined to with cyclic voltammetry during anodic and cathodic potential scan. When the same analysis is performed with square wave voltammetry, confirmed the accuracy of the reactions by same peaks were obtained.