Melaslanmış kuru pancar posasının yonca silajı yapımında kullanımı
Ensiling process of high moisture oak nuts silage using mollasses
  1. Tez No: 415173
  2. Yazar: BAYRAM ŞAKALAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KAMALAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu projenin amacı, silaj katkı maddesi olarak melaslanmış kuru pancar posanın yonca silajının besin madde kompozisyonuna, fermantasyon özelliklerine, in vitro sindirim derecesine ve metabolik enerjisine etkisini belirlemektir. Çiçeklenme döneminde hasat edilen yonca % 0, 1.5, 3.0, 4.5 ve 6.0 oranlarında melaslanmış kuru pancar posası ile 3 kg plastik silolarda üç tekerrürlü olarak silolanmıştır. Melaslanmış kuru pancar posası, yonca silajının besin madde kompozisyonuna, fermantasyon özelliklerini, in vitro sindirim derecesini ve metabolik enerjisini önemli derecede etkilemiştir. Melaslanmış kuru pancar posası, yonca silajının kuru madde içeriğini, Fleig skorunu, toplam gaz üretimini, metabolik enerji içeriğini ve organik madde sindirim içeriğini arttırırken ham kül, ham protein, asit deterjan fiber, amonyak içeriği ve pH'sını azaltmıştır. Sonuç olarak, iyi kalitede yonca silajı üretmek için taze yonca materyaline %6.0 oranında melaslanmış kuru pancar posası katılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study was to determine the effect of dried molasses beet pulp on the chemical composition, some fermentation charecteristics, organic matter digestibility and metabolisable energy of alfalfa silage. The alfalfa hay harvested at flowering stage and ensiled with dried molasses beet pulp (0, 1.5, 3.0, 4.5 and 6.0 % fresh basis) in triplicate in small experiment silo with 3 kg capacity. Dried molasses beet pulp had a significant effect on the chemical composition, some fermentation charecteristics, organic matter digestibility, metabolisable energy of alfalfa silage. Dried molasses beet pulp increased dry matter content, Fleig score, total gas production, organic matter digestibility and metabolic energy of alfalfa whereas dried molasses beet pulp decreased crude ash, crude protein, acid detergent fiber, ammonia content and pH of alfalfa silage. As a conclusion, on fresh basis, %6 of dried molasses beet pulp can be included into alfalfa forage to obtain high quality alfalfa silage